Cezası onansa bile 1 gün yatarı olmayan KHK’lı memur tekrar tutuklandı

KHK ile ihraç edildikten sonra tutuklanan ve 5 yıl 8 ay hapis yatan Selami Bal, akraba ziyaretine gittiği Edirne'de yurtdışı yasağını ihlal gerekçesiyle tutuklandı. Verilen ceza Yargıtay'da onansa bile Bal'ın bir gün bile yatarı bulunmuyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN 08 Mayıs 2024 GÜNDEM

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü’nden 672 sayılı KHK ile ihraç edildikten sonra tutuklanan ve 5 yıl 8 ay hapis yattıktan sonra tahliye edilen KHK’lı memur Selami Bal’ın 5 Mart 2024’te akraba ziyaretine gittiği Edirne’de yurtdışına çıkış yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklandığı ortaya çıktı.

TUTUKLULUK HUKUKA AYKIRI

Kronos‘un edindiği bilgilere göre, Edirne’nin Havsa ilçesindeki akrabalarını ziyarete gitmesine rağmen yurtdışı yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle Bal hakkında Erzincan 2. ACM’de yeni dava açıldı. Bal bu nedenle iki aydır Edirne L Tipi Cezaevinde tutuluyor.

Selami Bal’a verilen 7 yıl 6 ay hapis cezasının henüz Yargıtay’da onanmadığını, karar onansa dahi şartlı salıverilme için yatması gereken sürenin 5 yıl 7 ay 15 gün olduğunu kaydeden İlkay Bal, eşinin zaten 5 yıl 9 ay hapis yattığını söyleyerek tutukluluğa itiraz ettiklerini söyledi.

İlkay Bal, “Eşim hakkındaki ceza onansa dahi 1 gün bile yatarı bulunmuyor. Yargılamadan kaçmak gibi bir durumundan bahsedilmesi mümkün değil. Yurtdışına yasadışı yollardan çıkma girişiminde bulunan kişilerin tutuklanabilmeleri için yargılamadan kurtulmak amacıyla kaçtıklarının ortaya konulması gerekir. Zaten yatacağını yatmış, neden böyle bir şey yapsın. Eşimin yargılamadan kaçmak gibi bir düşünce ile hareket ettiğinden bahsedebilmek mümkün değil.” dedi.

Eşine verilen ceza miktarı dikkate alındığında yatması gereken süreyi ceza infaz kurumunda zaten geçirmiş olduğunu belirten İlkay Bal, “Defalarca yurtdışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep etmiş olmasına rağmen hukuka aykırı olarak ‘yurtdışı çıkış yasağı’ adli kontrol tedbirinin devamına karar verildi.” ifadelerini kullandı.

Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında 19 Ağustos 2016’da tutuklanan Selami Bal’a, çocuklarını kapatılan okullara gönderme, Bank Asya’ya para yatırma, dernek üyeliği, Bylock kullanma gibi gerekçelerle Erzincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Yatarını tamamlayan Bal, 7 Nisan 2022’de tahliye edildi.

“ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI ÇARESİZ BEKLİYORUZ”

Eşine yapılan haksızlığı DEM Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu‘nun da TBMM’de gündeme getirdiğini söyleyen İlkay Bal, “67 ay yattıktan sonra dosyası bozulup tahliye edildi. 22 aydır dışardaydı. Dosya hala onaylanmadı. Yurt dışı yasağı kaldırılmıyor. Kaldırılması için defalarca dilekçe yazmasına rağmen olumsuz sonuçlandı. Elimiz kolumuz bağlandı. Ne görebiliyoruz, ne konuşabiliyoruz. Çaresiz bir şekilde yaşıyor muyuz bilmiyorum.” diye konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com