ÇGD: Gazeteciliğe yönelik baskılar ‘tek merkez’den organize ediliyor

Gazeteciliğe yönelik yılın onuncu raporunu hazırlayan Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) “Türkiye tarihinde 79 gazeteci cinayetinin yaşandığı ortadayken, meslektaşlarımıza yönelen bu tehdit ve baskılar, yapılanların ‘tek merkez’den organize yürütüldüğünün açık göstergesidir” açıklamasında bulundu.

KRONOS 02 Kasım 2020 GÜNDEM

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Ekim ayı ‘Medya İzleme Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı. Türkiye’de gazetecilerin her dönem baskı gördüğünü ve özellikle sermayenin sözcülüğünü yapan siyasi iktidarın kaynaklık ettiği her türlü baskı yöntemine maruz kaldığını kaydetti.

Açıklamada, “İktidar temsilcilerinin açık tehditleri, basın kuruluşlarına yönelik mali kuşatmalar (resmi ilanların kesilmesi, yayınların birkaç gün süreyle tamamen durdurulması, idari para ya da vergi cezaları), iktidarı oluşturan partilerin düşüncesine sahip kişilerce gazetecilerin darp edilmesi; yazılan haberlerden kaynaklı açılan soruşturmalar, yaşanan gözaltılar, hukuki dayanağı olmayan suçlamalarla gerçekleştirilen tutuklamalar bilindik, rutinleşen uygulamalar halini almış durumda” ifadeleri kullanıldı.

ÇGD, EKİM 2020 MEDYA İZLEME RAPORU…  

“Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak 2020 yılının Ekim ayına ait, yılın onuncu raporu olma niteliği taşıyan son Medya İzleme Raporumuzda öne çıkan iki gelişme, ifade ettiğimiz üzere içinden geçilen sürece mahsus özellikler taşımakta” denilen, o iki gelişme şöyle açıklandı:

“Bunlardan ilki, Eylül ayında Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatan Servet Turgut (daha sonraki günlerde vefat etti) ile Osman Şiban’ın, 11 Eylül 2020 tarihinde Van’ın Çatak ilçesinde gerçekleştirilen askeri operasyon sırasında gözaltına alınmalarının ardından götürülmek üzere konuldukları helikopterden atıldıkları iddiasını gündeme getiren gazetecilerin tutuklanmasıydı.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir: 

d ÇGD: Gazeteciliğe yönelik baskılar ‘tek merkez’den organize ediliyor

d ÇGD: Gazeteciliğe yönelik baskılar ‘tek merkez’den organize ediliyor

 

Servet Turgut ve Osman Şiban’ın gözaltına alınmalarından iki gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde yattıkları ortaya çıkmış; yaklaşık bir hafta sonra da Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Cemil Uğur, Osman Şiban’ın hasta epikriz raporuna ulaşarak, Osman Şiban’ın “Helikopterden düşme sonrası yaralanma” şikayetiyle hastaneye yatırıldığını haberleştirmişti. Haberin kamuoyunda geniş yankı uyandırması üzerine soruşturma açılırken, dosyaya yayın yasağı konulmuştu. 6 Ekim 2020 tarihinde ise aralarında iddiayı gündeme getiren MA muhabiri Cemil Uğur’un da bulunduğu dört gazeteci (diğerleri MA muhabiri Adnan Bilen, JinNews muhabirleri Şehriban Abi, Nazan Sala), büro ve evlerine baskın yapılarak gözaltına alındı. Muhabirler çıkarıldıkları mahkemece “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

GAZETECİLERE ‘JİTEM’Lİ TEHDİTLER

Raporda, son dönemde bazı gazetecilerin ‘JİTEM’li tehditler aldığına dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi: “Ekim ayında yaşanan ve Türkiye’de basına yönelik baskıların hangi yöne doğru evirildiğine işaret eden diğer gelişme ise gazetecilerin, 90’lı yıllarda çok sayıda faili meçhul cinayet ve yasadışı olayda adı geçen, profil fotoğrafında ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın yer aldığı ‘JİTEM’ isimli hesap üzerinden tehdit edilmesiydi. Gazeteci Hayri Demir ile Burcu Karakaş’ın sosyal medya hesaplarına, Ekim ayı içinde söz konusu ‘JİTEM’ hesabı üzerinden ölüm tehdidi mesajları gönderildi. “Ölüm seni bulacak” şeklindeki mesajlara karşı her iki gazeteci suç duyurusunda bulunarak, hesabın sahibi ya da yönetenlerinin bulunmasını talep etti.”

TEHDİT VE BASKILAR ‘TEK MERKEZ’DEN

“Hem Van’ın Çatak ilçesindeki iddiayı ortaya çıkaran gazetecilerin tutuklanması hem de iki gazetecinin açıkça ölümle tehdit edilmesi, siyasi ve toplumsal gerginliklerin had safhaya vardığı içinden geçtiğimiz günler göz önüne alındığında sıradanlaştırılamayacak kadar ciddidir. Türkiye tarihinde; Sabahattin Ali, Musa Anter, Uğur Mumcu ve Hrant Dink’in de aralarında olduğu ve neredeyse tamamı siyasi nitelik taşıdığı 79 gazeteci cinayetinin yaşandığı ortadayken, meslektaşlarımıza yönelen bu tehdit ve baskılar, yapılanların ‘tek merkez’den organize yürütüldüğünün açık göstergesidir.


Bu haberler de ilginizi çekebilir: 

d ÇGD: Gazeteciliğe yönelik baskılar ‘tek merkez’den organize ediliyor

d ÇGD: Gazeteciliğe yönelik baskılar ‘tek merkez’den organize ediliyor

d ÇGD: Gazeteciliğe yönelik baskılar ‘tek merkez’den organize ediliyor

 

Hukuk devletinden gittikçe uzaklaşan iktidar döneminde devlet içindeki ‘karanlık odaklar’ın etkilerini attırdıkları dikkatlerden kaçırılmadan değerlendirilmesi gereken bu baskılarla ilk kertede, halk adına kamu otoritelerini denetleme görevini yapan gazetecilerin susturulması, böylelikle gerçeklerin halktan kaçırılması hedeflenmektedir. İkinci aşamadaki hedef ise, hukuk devleti kuralları yok edilerek, demokratik toplum düzenine doğrudan suikasttır. Başta tüm meslektaşlarımız olmak üzere; halkın doğru haber alma hakkını savunan, demokratik hukuk devleti çatısı altında yaşama idealinde olan herkesi bu gelişmelere ve yaşanacak olası gelişmelere karşı uyarıyor; ölümleri, ölüm tehditlerini değil yaşamı, yaşatmayı savunmaya çağırıyoruz.”

SANSÜR

-Mezopotomya Ajansı ve Yeni Demokrasi’ye erişim engeli

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kararıyla Mezopotamya Ajansı’nın ve Yeni Demokrasi Gazetesi’nin internet sitelerine erişim engellendi. (1 Ekim 2020)

-Helikopterden atılma soruşturmasında yayın yasağı kararı

Van’da 11 Eylül 2020 tarihinde yapılan ‘Norduz-10’ harekatında gözaltına alınan ve helikopterden atıldığı belirtilen Osman Şiban ve Servet Turgut isimli köylülerin, işkence gördüğü de iddia edilmişti. Soruşturmayı yürüten Van Cumhuriyet Başsavcılığı, dosya ile ilgili gizlilik ve yayın yasağı kararı aldı. (1 Ekim 2020)

-Ahmet Deniz Atabay hakkındaki ‘istismar’ haberlerine erişim engeli

Aydın’ın Didim ilçesinin CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ve arkadaşları tarafından beş yıl önce istismara uğradığını dile getiren bir kişinin söylediklerinin yer aldığı haberlere ‘kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle erişim engeli getirildi. Takvim, Vatan ve Sabah gazetesinde yer alan haberlerde bir kadın, cinsel istismara maruz kaldığını söylemiş ve İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından soruşturma başlatılmıştı. (2 Ekim 2020)


Bu haberler de ilginizi çekebilir: 

d ÇGD: Gazeteciliğe yönelik baskılar ‘tek merkez’den organize ediliyor

d ÇGD: Gazeteciliğe yönelik baskılar ‘tek merkez’den organize ediliyor

d ÇGD: Gazeteciliğe yönelik baskılar ‘tek merkez’den organize ediliyor

 

-‘Kamu bankasından yurt dışına çıkarılan para’ haberine erişim engeli

Odatv’de 10 Mayıs 2020’de yer alan “Zülfikarlar Holding’in kamu bankasından 1.2 milyar kredi alıp dövize çevirip yurt dışına aktarması tartışma yarattı” başlıklı habere kişilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle erişim engeli getirildi. Haberde Zülfikarlar Holding’in kamu bankasından kredi alıp dövize çevirip 200 milyon dolar olarak Londra’daki hesaplarına aktarmasının ayrıntıları açıklanıyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yurtdışına para çıkaran şirket için devreye girdiği bilgisi de haberde yer almıştı. (2 Ekim 2020)

-HaberTürk, Karaca’nın yazısını yayından kaldırdı

Habertürk, Nihal Bengisu Karaca’nın MHP Milletvekili Erkan Haberal’ın şoförünün kazası sonrası Haberal’ın açıklamalarını eleştirdiği yazısını yayından kaldırıldı. Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen’in Ankara Hacı Bayram Veli Camii’ndeki cenaze töreninde, araca kapalı alana girmek isteyen Meclis İdare Amiri ve MHP Milletvekili Erkan Haberal’ın şoförü Ankara Büyükşehir Belediye görevlisine çarpmış, Karaca da bunun üzerine yazısında Haberal’ın yaptığı açıklamayı eleştirmişti. (5 Ekim 2020)

-Soruşturma açılan iki kaymakam hakkındaki haberlere erişim engeli

Odatv, Aykırı ve Antalya Yaşam’da yer alan, Antalya’daki iki kaymakam hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan usulsüzlük soruşturmasıyla ilgili haberlere ‘kişilik hakları ihlali’ erişim engeli getirildi. (5 Ekim 2020)

-Rudaw Türkçe yasaklandı

Rudaw Türkçe internet sitesine erişim, Balıkesir 2. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla yasaklandı. Siteye ulaşmak isteyenler, mahkeme kararının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hayata geçirildiği bilgisiyle karşılaştı. (6 Ekim 2020)

-Hrant Dink’in sözüne yer verilen habere erişim engeli

Odatv’de 28 Eylül 2020’de “Onlara en güzel yanıt Hrant Dink’ten” başlığıyla yer alan ve Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermenistan – Azerbaycan çatışmalarıyla ilgili sosyal medyada ırkçı sözler paylaşan hesapların paylaşımlarına yer veren habere erişim, ‘kişilik hakları ihlal’ ettiği gerekçesiyle İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile engellendi. Haberde ırkçı sözlere karşı Hrant Dink’in söylediği bir söz alıntılanıyordu. Ayrıca haberde çeşitli tweetlerin ekran görüntüleri yer alıyordu. (7 Ekim 2020)

-RTÜK’ten Halk TV’ye Bahçeli cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Halk TV’de yayınlanan “Şimdiki Zaman Siyaset” programında, konuk olarak katılan Mehmet Çilingiroğlu’nun “Bahçeli çıkıyor diyor ki, ‘Tabipler Odası’nı kapatmamız lazım, Anayasa Mahkemesi’ni kapatmamız lazım.’ İmparatorluk mu kuruyorsun lan” ifadelerinin eleştiri sınırlarını aştığını ileri sürdü. RTÜK, Halk TV hakkında idari para cezası müeyyidesi uygulanmasına karar verdi. (14 Ekim 2020)

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatıyla ilgili haberlere erişim engeli

Odatv, BirGün, Cumhuriyet, Diken, ABC Gazetesi ve Sol Haber Portalı’nda Kasım 2019’da yayınlanan bazı haberlere erişim, İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla engellendi. Cumhuriyet eski muhabiri Alican Uludağ’ın 5 Kasım 2019’da yaptığı bir haberde Fetullah Gülen Cemaati’yle ilişkili olduğu gerekçesiyle o dönem tutuksuz yargılanan Ufuk Cömertoğlu’nun duruşması sırasında hakime Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel hakkında yaptığı bazı açıklamalar yer alıyordu. Haberlerde Cömertoğlu’nun “Ahmet Özel beni tehdit etti. Ömer Gür’e beraat alan benim, Fettah Tamince’ye beraat (takipsizlik) alan benim. Ben size sığındım, yani adaletinize sığındım” ifadeleri bulunuyordu. Daha sonra Barış Terkoğlu söz konusu olayı köşesine taşımıştı. Hem Terkoğlu’nun köşe yazısına hem de Uludağ’ın haberini alıntılayıp paylaşan haber sitelerinin ilgili içerikleri engellenmiş oldu. (15 Ekim 2020)

-Yeni Yaşam’ın engellenmesine yapılan itiraza ret

Yeni Yaşam Gazetesi’nin internet sitesine erişim, Hatay Valiliği İl Jandarma Alay Komutanlığı talebi ve Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Eylül tarihli kararıyla engellenmişti. Gazetenin bu karara ilişkin İstanbul 7’nci Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı itiraz reddedildi. (15 Ekim 2020)

-Savcı odasından çıkan dolandırıcı hakkındaki haberlere engel

Odatv ve Milli Gazete’de, dolandırıcılıktan ceza almış olan Doğan Çelik’in, polis takibi sırasında İzmir Adliyesi’nde bir savcının odasından çıkarken yakalandığını anlatan haberlere “kişilik haklarını ihlal ettiği” gerekçesiyle erişim engeli getirildi. Erişimi engellenen haberlerde kendisini daha önce ‘Yargıda Birlik Platformu Başkanı, hâkim, askeri savcı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu ve emekli asker’ olarak tanıtan Çelik’in ismi ‘Şükrettin’ iken Doğan olarak değiştirdiği bilgisi bulunuyordu. Ayrıca Çelik’in farklı bankalarda bulunan hesaplarıyla ilgili yapılan araştırmalarda şimdiye kadar 60 milyon liralık hesap hareketi belirlenmişti. (19 Ekim 2020)

-Emine Erdoğan’ın kuzenine verilen ihale hakkındaki habere engel

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kampüsündeki aydınlatma direklerinin Emine Erdoğan’ın kuzeninin firmasından alındığı haberine erişim engeli geldi. Karara konu olan haberde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın aydınlatma ihalesinin Emine Erdoğan’ın kuzeni iş insanı Veysel Baran’a ait 4A Pazarlama AŞ tarafından alındığı iddiası yer alıyordu. Erişim engeli kararı, ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle alındı. (19 Ekim 2020)

-Jinnews’e iki kere daha erişim engeli

Jinnews’in internet sitesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Van 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı gerekçe gösterilerek 11’inci kez engellendi. Engelleme gerekçesi olarak, “Bu internet sitesi hakkında; Van 2. Sulh Ceza Hakimliği Hakimliği tarafından verilen karara istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” denildi.

JinNews, ayın sonlarına doğru bir kez daha erişime engellendi. (22, 28 Ekim 2020)

-RTÜK’ten Tele-1 hakkında bir inceleme daha

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, TELE 1 kanalında sabah programını sunan Musa Özuğurlu’nun, “Erdoğan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başında olduğu teşkilatın memurları Türkiye’de cemevlerine girip rahatlıkla işeyebiliyor” sözleri üzerine inceleme başlattıklarını açıkladı. (29 Ekim 2020)

-Metin Göktepe Ödülleri’nin duyurulduğu habere engel

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Seyhan Avşar’ın, bir polis şefinin Boğaz manzaralı köşk karşılığı bir işadamının FETÖ ile irtibatlı evraklarını yok ettiğine ilişkin haberinin ’23. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ kapsamında yazılı haber ödülünü aldığına ilişkin Evrensel gazetesinin internet sitesinde çıkan haber şeklindeki duyuruya erişim engelli konuldu. Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Ekim 2020 tarihli kararı ile verilen erişim engeli kararı, haberde adı geçen işadamı Ahmet Taçyıldız’ın avukatı Erdem Hacıpaşaoğlu’nun talebi üzerine, ‘lekelenmeme’ hakkı gerekçesiyle verildi. (31 Ekim 2020)

İŞTEN ÇIKARMALAR/GAZECİNİN ÇALIŞMA YAŞAMI

-Halk TV, Enver Aysever’i işten çıkardı

Halk TV’de “Ayrıntılar” adlı programı sunan Enver Aysever, sosyal medya hesabından, “Az önce Halk TV yönetimi tarafından kurumla ilişkimin kesildiği tarafıma bildirildi. Görev yapan arkadaşlara başarı dilerim. İzleyici dostlarıma teşekkür ederim” açıklamasıyla Halk TV’deki işine son verildiğini duyurdu. (2 Ekim 2020)

-Gazetecilerin yıpranma hakkına ilişkin teklifte, AYM’nin kararı dikkate alınmadı

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), gazetecilere tanınan fiili hizmet zammının (yıpranma hakkı) basın kartı şartına bağlanması; basın kartının da yönetmelikle düzenlemesine ilişkin bu yılın Şubat ayında iptal ettiği düzenlemeye ilişkin AKP’li milletvekillerince TBMM Başkanlığı’na bir yasa teklifi sunuldu. Söz konusu teklif; AYM’nin, ‘eşitlik ilkesinin ihlal’i ile temel hak ve hürriyetlerin ancak kanunla sınırlandırılabileceği gerekçelerini karşılamayarak, iptal edilen düzenlemenin aynısı TBMM’ye sunuldu. (16 Ekim 2020)

GÖZALTI, TUTUKLAMA, DAVA VE YARGI KARARLARI

-Hakkı Boltan gözaltına alındı

Gazeteci Hakkı Boltan’ın Diyarbakır’daki evine sabah 05.00’te polis baskın düzenledi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında gözaltına alınan Boltan, tutuklama talebiyle sulh ceza hâkimliğine sevk edildi. Hakkı Boltan, ayda iki gün imza ve yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. (30 Eylül/2 Ekim 2020)

-Ayşenur Arslan ‘şüpheli’ sıfatıyla savcılığa çağrıldı

Gazeteci Ayşenur Arslan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Evine ulaşan tebligatla ifadeye çağrıldığını öğrenen Ayşenur Arslan, konunun ne olduğunu bilmediğini ve savcılığın çağrısını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. (1 Ekim 2020)

-Selda Manduz gözaltına alındı

Gazeteci Selda Manduz, Kars’ta HDP’li siyasetçilere yönelik bir operasyonda gözaltına alındı. Manduz, çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (1-4 Ekim 2020)

-Özgür Gündem davaları ertelendi

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol ve Sorumlu Müdürü Reyhan Çapan’ın “cumhurbaşkanına hakaret” ve “propaganda” suçlamasıyla yargılandığı davada, 17. duruşma görüldü. Mahkeme heyeti, diğer sanıklar hakkındaki yakalama emirlerinin infazının beklenmesine karar vererek, davayı 3 Aralık 2020 tarihine erteledi.

Özgür Gündem baskını sırasında gözaltına alınan 22 gazetecinin yargılandığı davanın 7. duruşması, İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme, dosyanın karar yönünden incelemeye alınmasına karar vererek davayı 16 Şubat 2021’e erteledi. (1, 22 Ekim 2020)

-Kenan Kırkaya hakkında beraat talebi

Gazeteci Kenan Kırkaya’nın da arasında bulunduğu 8 sanık hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan dava, Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Esas hakkında mütalaasını sunan savcı Kenan Kırkaya’nın beraatını ve uygulanan adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti. Kırkaya’nın avukatı başka bir ifade işlemi nedeniyle duruşmaya katılamadı, mazereti kabul edildi. Sonraki duruşma 24 Kasım 2020 tarihinde görülecek. (2 Ekim 2020)

-Muhabire ‘sosyal mesafe’ cezası

Evrensel gazetesi muhabiri Eda Aktaş’a haber takibi için katıldığı basın açıklamasında ‘sosyal mesafeye uymadığı’ gerekçesi ile üç bin 150 lira para cezası kesildi. Aktaş’ın ceza aldığı haber, haziran ayında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası’nın sürgünlere karşı yaptığı basın açıklamasıydı. (2 Ekim 2020)

-İki vatandaşın gözaltına alınıp helikopterden atıldığı iddiasını haberleştiren gazeteciler tutuklandı

Van’ın Çatak ilçesinde gerçekleştirilen askeri operasyon sırasında güvenlik güçlerince, sivil iki vatandaşın gözaltına alındığı, sonrasında da helikopterden attıkları iddiasını haberleştiren Mezopotamya Ajansı’nın Van bürosuna polis baskını yapıldı. Ajans muhabiri Adnan Bilen ve Cemil Uğur’un yanı sıra Jinnews muhabiri Şehriban Abi ile Nazan Sala evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alındı. Mezopotamya Ajansı; gazetecilerin fotoğraf makinelerine, kamera ve teknik malzemelerine el konulduğunu duyurdu. Tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Bilen, Uğur, Abi ve Sala hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklama kararı verildi. Bilen ve Uğur, Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na; Abi ve Sala Van T Tipi Cezaevi’ne konuldu. Avukatları, muhabirlerin kötü muameleye maruz bırakıldığını duyurdu.

Tutuklu gazetecilerin, 16 Ekim 2020 tarihinde yaptıkları tutukluluğa itirazları Van 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’nce reddedildi. (6-9 Ekim; 26 Ekim 2020)

-Can Ataklı’nın davası ertelendi

Gazeteci Can Ataklı hakkında “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması, İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava 13 Ocak 2021’e ertelendi. (7 Ekim 2020)

-Ayşegül Doğan hakkında 15 yıla kadar hapis talebi

Kapatılan İMC TV’nin program koordinatörü Ayşegül Doğan hakkında gazetecilik faaliyeti kapsamında yaptığı görüşmeler ve katıldığı etkinlikler nedeniyle “örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla açılan davanın görülmesine Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Savcı esas hakkında verdiği mütalaasında, Ayşegül Doğan’ın “örgüt üyeliği” suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme ara kararında, savunma avukatlarına esas hakkında savunma yapmaları için süre vererek, duruşmayı 7 Aralık 2020 tarihine erteledi. (7 Ekim 2020)

-Ceren Sözeri’nin “AKP’ye kim oy kaybettirdi” yazısından açılan dava ertelendi

Evrensel gazetesi yazarı Ceren Sözeri hakkında 7 Nisan 2019 tarihinde kaleme aldığı “AKP’ye kim oy kaybettirdi” başlıklı yazısı nedeniyle açılan 200 bin TL’lik tazminat davasının duruşması, İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görüldü. Davacı Serhat Albayrak’ın avukatı ile davalı Ceren Sözeri’nin avukatı dosyadaki eksik hususların giderilmesini talep etti. Mahkeme, eksik hususların giderilmesi için duruşmayı 3 Şubat 2021 tarihine erteledi. (7 Ekim 2020)

-İnan Ketenciler’e 500 TL para cezası

Gazeteci İnan Ketenciler’in bir bekçinin yurttaşa yönelik kötü muamelesini videoya çekip sosyal medyada paylaşması gerekçesiyle “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması, İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Ketenciler hakkında “soruşturma ve kovuşturma işlemleri sırasındaki ses ve görüntüleri yetkisiz olarak kayda almak” suçundan 500 TL para cezası verdi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı. (8 Ekim 2020)

-Yunanistan sınırında gözaltına alınan muhabirlerin davasında, gözaltına alan askerler dinlenecek

Yunanistan sınırında bulunan mültecilerle ilgili haber takibi yaptıkları sırada Edirne’de gözaltına alınan ve haklarında “askeri yasak bölgelere girme” suçlamasıyla dava açılan İdris Sayılğan ve Naci Kaya’nın duruşması Edirne’de görüldü. Mahkeme, Sayılğan ve Kaya’yı gözaltına alıp haklarında tutanak düzenleyen askerlerin dinlenmesine karar vererek duruşmayı 27 Ocak 2021 tarihine erteledi. (8 Ekim 2020)

-Ayser Çınar beraat etti

Gazeteci Ayser Çınar hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Operasyonu sırasında yaptığı iki sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” iddiasıyla açılan davanın duruşması, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, örgüt propagandası yapmak suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle gazeteci Ayser Çınar’ın beraatına karar verdi. (8 Ekim 2020)

-Oktay Candemir’in davası ertelendi

Gazeteci Oktay Candemir’in 5 Eylül 2019 tarihinde yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması, Van 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, esas hakkında mütalaa verilmesi için dosyayı Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi ve duruşmayı 4 Mart 2021 tarihine erteledi. (8 Ekim 2020)

-Sertaç Kayar beraat etti

Gazeteci Sertaç Kayar hakkında 2012-2014 yılları arasında Diyarbakır’daki yürüyüş ve basın açıklamalarında haber takibi yapması gerekçe gösterilerek “örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla açılan dava, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti. Mahkeme, Kayar’ın, “isnat edilen suçu işlediğinin sabit olmaması” sebebiyle beraatına karar verdi. (8 Ekim 2020)

-Uğur Güç hakkında beraat talebi

Sol Haber Portalı sorumlu yazı işleri müdürü ve Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul temsilcisi Uğur Güç hakkında 4 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan “Mahkeme küfürbaz avukatın istediğini yaptı: Işıl Özgentürk’e hapis cezası” başlıklı haber gerekçe gösterilerek Erdoğan’ın avukatı Mustafa Doğan İnan’ın şikayeti üzerine açılan davanın üçüncü duruşması Anadolu 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcı, Güç hakkında beraat talep etti. Dava, katılan tarafın mütalaaya karşı savunmasının beklenmesi için 17 Kasım 2020 tarihine ertelendi. (12 Ekim 2020)

-Deniz Yücel’in davası ertelendi

Gazeteci Deniz Yücel’in “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın üçüncü duruşması, İstanbul’da görüldü. Mahkeme, Yücel’in Almanya’daki adresine talimat yazılarak savunmasının alınmasına karar vererek davayı 9 Eylül 2021’e erteledi. (12 Ekim 2020)

-Mehmet Baransu’nun tutukluluğuna devam kararı

Taraf gazetesi eski muhabiri Mehmet Baransu ve yöneticileri Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur’un “Egemen Harekat Planı”nın gazetede yayımlandığı iddiasıyla yargılandığı davanın görülmesine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Baransu’nun tutukluluğuna devam kararı verildi. Dava, 9 Aralık 2020 tarihine ertelendi. (12-13 Ekim 2020)

-Fuat Avni davasında dört gazeteciye beraat

Barış İnce, Can Uğur, İbrahim Aydın ve Bülent Yılmaz hakkında BirGün gazetesinde yayımlanan Fuat Avni haberleri nedeniyle “üye olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme” iddiasıyla açılan davanın beşinci duruşması İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davadan dört gazeteciye beraat kararı çıktı. (13 Ekim 2020)

-Kapatılan TV10 çalışanlarının yurtdışı yasağı kalkmadı

Kapatılan TV10 kanalının eski çalışanı Kemal Demir ve Kemal Karagöz’ün “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın görülen duruşmasında, Demir ve Karagöz’e uygulanan yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebi reddedildi. Dava, 26 Ocak 2021’e erteledi. (13 Ekim 2020)

-Hayko Bağdat hakkında yakalama emri kaldırıldı

Gazeteci Hayko Bağdat’ın “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Hayko Bağdat’ın işi sebebiyle yurtdışında ikamet ettiğini söyleyen avukatı, pandemi sebebiyle Türkiye’ye dönemeyen müvekkilinin ifadesinin istinabe yoluyla alınmasını talep etti. Mahkeme, yurtdışı adresi bildirildiğinden Hayko Bağdat hakkındaki yakalama emrinin kaldırılmasına ve ifadesinin istinabe yoluyla alınması için gereken yazışmaların yapılmasına karar verdi. Duruşma, 3 Şubat 2021 tarihine ertelendi. (14 Ekim 2020)

-Dündar hakkında mütalaa açıklandı

Can Dündar’ın MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin haber nedeniyle yeniden yargılandığı davanın 11. duruşması, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, 7 Ekim 2020 tarihli duruşmada, Dündar’ın “kaçak” sayılmasına karar vermişti. Dündar’ın avukatı Yalçın, müvekkili hakkında verilen mal varlığına el koyma ve kaçak sayılma kararına karşı celse arasında yaptıkları itiraza dair karar verilmesini talep etti. Esas hakkında mütalaasını sunan savcı, Dündar’ın “devletin gizli kalması gereken bilgilerini casusluk maksadıyla temin etme” ve “örgüte üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlarından cezalandırılmasını istedi. Dava 4 Aralık 2020 tarihine ertelendi. (14 Ekim 2020)

-Welat Öztekin’e beş yıla kadar hapis istemi

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi muhabiri Welat Öztekin hakkında sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar gerekçesiyle “örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması, “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” değerlendirmesiyle bir yıldan beş yıla kadar değişen hapis cezası istedi. Mahkeme, Öztekin’in avukatına davanın esas hakkında mütalaaya karşı savunma için süre vererek, duruşmayı 30 Kasım 2020’e erteledi. (14 Ekim 2020)

-İshak Yusul’a 10 ay hapis cezası

Kapatılan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İshak Yasul ile Genel Yayın Yönetmeni Yılmaz Yıldız’ın “terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak” suçlamasıyla yargılandıkları davada, Yasul hakkında 10 ay hapis cezası verildi. Yıldız’ın dosyası ise ayrıldı. (14 Ekim 2020)

-Mezopotamya Ajansı muhabirlerinin yargılandığı dava ertelendi

Mezopotamya Ajansı muhabiri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandıkları davada mahkeme, iki muhabirin aleyhine ifade veren tanığın dinlenmesi için zorla getirme müzekkeresi yazılmasına ve muhabirlerin yurtdışı yasaklarının devamına hükmetti. Bir sonraki duruşma 9 Mart 2021’de görülecek. (14 Ekim 2020)

-Sabiha Temizkan’a bir yıl üç ay ceza

Gazeteci Sabiha Temizkan’ın 2014’te yaptığı bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davaya İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Esas hakkında savunmaların hazırlanması için ek süre istenmesi üzerine 22 Ekim 2020’ye ertelendi.

22 Ekim 2020 tarihinde görülen duruşmada, Temizkan’ı bir yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Karara bir üye hâkim muhalefet şerhi koydu. Mahkeme, cezayı ertelemediği gibi indirim de uygulamadı. (15, 22 Ekim 2020)

-Çiğdem Toker’e açılan tazminat davası ertelendi

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker hakkında “İBB’den Vakıflara Hizmet Raporu” başlıklı yazısı nedeniyle T3 Vakfı tarafından 80 bin lira manevi tazminat talebiyle açılan davanın görülmesine Küçükçekmece 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde devam edildi. Dava, 18 Şubat 2021 tarihine ertelendi. (15 Ekim 2020)

-Özgür Boğatekin hakkında bir iddianame hazırlandı, bir soruşturmadan da takipsiz kararı verildi

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, Adıyaman’da yayın yapan Gerger Fırat Gazetesi Haber Müdürü Özgür Boğatekin hakkında iddianame hazırladı. Boğatekin iddianamede “örgüt propagandası yapmak ve terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek”le suçlandı. Boğatekin, Tunceli Pülümür Karayolu üzerindeki kontrol noktasında görevli bir jandarma başçavuşun HDP’nin Tunceli Milletvekili Alican Önlü ile yaşadığı tartışmanın videosunu, 13 Haziran 2017’de paylaşarak “HDP’li Alican Önlü ile tartışan filankes astsubay, Gerger Jandarma Komutanlığı’na atanmış” diye yazmıştı.

Boğatekin hakkında sosyal medya hesabından paylaştığı bir videoya ilişkin açılan soruşturmada için ise takipsizlik kararı verildi. “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”dan açılan soruşturmada, Gerger Cumhuriyet Başsavcılığı kovuşturmaya yer yok kararı verdi. Boğatekin, Sakarya’da mevsimlik tarım işçilerine yönelik ırkçı saldırıyı “Taşları bağlayıp köpekleri salmışlar Kürtlerin üzerine” diye yazarak paylaşmıştı. (15, 23 Ekim 2020)

-Abdullah Kaya’nın davası ertelendi

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Abdullah Kaya’nın “örgüt üyeliği” ve “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla tutuksuz yargılandığı davanın 12. duruşması, Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, gazeteci Abdullah Kaya’nın iddianamede delil olarak sunulan sosyal medya paylaşımlarının bilirkişi tarafından incelenmesine ve gözaltı sırasında el konulan dijital materyallerin iadesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 4 Mart 2021 tarihinde görülecek. (20 Ekim 2020)

-Hikmet Tunç’un davası “basit yargılama usulü” ile görülecek

Jinnews Türkçe Van muhabiri Hikmet Tunç hakkında “hakaret” suçlamasıyla açılan davaya Muradiye Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacaktı. Mahkeme, dosyayı “basit yargılama usulü” ile yürüteceğini taraflara bildirdi. Bu usul ilk kez bir gazeteci için uygulandı. Gazeteci Hikmet Tunç, “4 milyon 500 bin TL karşılığında peşkeş çektiği Muradiye Şelalesi kaderine terk edildi” başlıklı haberi gerekçesiyle dönemin Muradiye Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Erkan Savar’a “hakaret” etmekle suçlanıyor. JinNews muhabiri Hikmet Tunç’un davası “basit yargılama usulü” ile görülecek. Mahkeme duruşma tarihini iptal ederek yüz yüze yargılama kararından döndü. (21 Ekim 2020)

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com