Chomsky: Erdoğan’ın baskıcı rejimi devam ettikçe direnişler artacak

Amerikalı dil bilimci ve düşünür Prof. Dr. Noam Chomsky, öğrencilerin Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan kayyım rektör Melih Bulu’ya karşı eylemlerini 'cesur ve onurlu' diye niteledi. Chomsky, Erdoğan'ın baskıcı rejimi ve ayrıştırıcı dili devam ettikçe Türkiye'deki direnişlerin artacağına dikkat çekti.

KRONOS 05 Şubat 2021 GÜNDEM

Amerikalı aktivist, dil bilimci, filozof, mantıkçı, siyasî eleştirmen, tarihçi ve yazar Avram Noam Chomsky.

Boğaziçi Üniversitesi’nin küresel ortağı olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmalarını sürdüren Amerikalı dil bilimci Prof. Dr. Noam Chomsky, öğrencilerin Boğaziçi’ne atanan kayyım rektör Melih Bulu’ya karşı ortaya koyduğu direnişi ‘cesur ve onurlu’ diye nitelendirdi.

Mezopotamya Ajansı‘na konuşan Noam Chomsky, “Erdoğan hükümetinin ayrıştırıcı dili ve baskıcı rejiminin karşısında direniş ve eylem sürmeye devam edecektir. Bu saçmalığa bir an önce son verilmesi gerekiyor” dedi.

‘BOĞAZİÇİ’NE TÜM DÜNYA SAHİP ÇIKMALI’ 

Hükümet güçlerinin zorbalıklarına karşı alınan aktif protesto ve eylemlerin uluslararası anlamda ses getirmesi gerektiğini ve dünyanın her yerinden sahip çıkılması gerektiğini belirten Chomsky şunları söyledi:

‘ÖĞRENCİLERE ‘TERÖRİST’ DENMESİ SAÇMALIK VE TUHAF’ 

“Öğrencilerin Boğaziçi’nde sürdürdüğü direnişi cesur ve onurlu buluyorum. Cumhurbaşkanı ve içişleri bakanının öğrencilere ‘terörist’ demesini saçmalık ve tuhaf olduğunu düşünüyorum. Erdoğan’ın baskıcı rejimi ve ayrıştırıcı dili devam ettikçe bu direnişlerin artacağını söyleyebilirim. Hükümet güçlerine karşı alınan aktif protestolar, uluslararası alanda ses getirmeli ve sahip çıkılmalı.”


 

BOĞAZİÇİ’NE ULUSLARARASI DESTEK: 3 BİN 317 AKADEMİSYEN İMZA VERDİ 

ABD ve birçok Avrupa ülkesinde aralarında Judith Butler, Noam Chomsky gibi isimlerin de bulunduğu 3 bini aşkın akademisyen ve düşünür, Boğaziçi protestolarındaki polis şiddetini kınayarak, ‘özerk üniversite’ vurgusu yapmış, akademisyenler Bulu’yu istifaya çağırmıştı. 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com