CHP’li Erkek: 2 bin 269 sandık tutanağında farklılık tespit ettik

Islak imzalı sandık tutanaklarının yüzde 99.9'unun kendi sistemlerine girildiğini açıklayan CHP'li Erkek, "2 bin 269 sandık tutanağında farklılık tespit ettik" dedi.

KRONOS 17 Mayıs 2023 GÜNDEM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, sandıklara ilişkin açıklamalarda bulundu. Sandıklardan alınan ıslak imzalı tutanakların yüzde 99.9’unun sistemlerine girildiğini kaydeden Erkek, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) sistemiyle kendi sistemleri arasında tespit edilen sandık tutanağı sayısını da açıkladı.

CHP’li Erkek’in açıklamaları şöyle:

“14 Mayıs’taki seçimde yurt içinde 192 bin 214 sandığımız vardı, yurt dışında 9 bin 503 sandığımız vardı, toplam 201 bin 807 sandığımız vardı. Bu sandıkların tamamına yakınında yani yüzde 99.9 oranında ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarını sistemimize girdik. O küçücük oranı da kontrollerini yapıyoruz, sistemimize gireceğiz.

Bizim kendi sandık sonuç tutanağımız ile YSK’nın arasında bir uyuşmazlık var ise bizim sistemimizde kırmızı alarm veriyor. Bunu hem genel merkez hem il hem ilçe görüyor. Yani son derece sağlıklı bir alt yapımız ve sistemimiz var. bu kırmızı alarm verildi.”

‘2 BİN 269 SANDIK TUTANAĞINDA FARKLILIK TESPİT ETTİK’

“Toplam 201 bin 807 sandık. 2 bin 269 sandıkta, cumhurbaşkanlığı için 2 bin 269 sandık tutanağında farklılık tespit ettik. Milletvekilliği için toplam 4 bin 825 sandıkta uyuşmazlık tespit ettik, CHP ve İYİ Parti aleyhine.

Şu bilgiyi de vereyim biliyorsunuz ilçe seçim kurullarında birleştirme tutanakları düzeltilirken bazı maddi hatalar da ilçe seçim kurullarında düzeltiliyor. Birkaç örnek vereceğim, kırmızı yansı bunu biz de görüyoruz il ve ilçe başkanlıkları da görüyor. Örneğin, cumhurbaşkanlığı için Sultangazi Nuri Pakdil anadolu lisesi 1374 nolu sandık. Kılıçdaroğlu 260 oy almış 76 yazılmış, Erdoğan 72 almış, sisteme 248 olarak girmiş. İtirazlar yapılmış, YSK kararıyla itiraz haklı bulunmuş YSK sistemine de doğru olarak girmiş.”

‘GEREKLİ TÜM İTİRAZLAR YAPILDI’

“Bir örnek daha Elazığ merkez ilçe 105 nolu sandık Kılıçdaroğlu’nun 95 oyu ama sistemde bu oy Muharrem İnce’ye yazılmış. itiraz edilmiş ve düzeltilmiş. Malatya Battalgazi birinci ilçe seçim kurulu, iki sandıktan örnek vereyim çok var; 1050 nolu sandıkta Kılıçdaroğlu 228 oy almış ama bu oylar Muharrem İnce’ye yazılmış. Yine Battalgazi’de 1053 nolu sandık, Kılıçdaroğlu’nun 50 oyu Muharrem İnce’ye yazılmış. Böyle yüzlerce örnek var. Bütün sandıkların sonuçları hem bizim tutanakları hem YSK tutanakları karşılaştırılarak tek tek kontrol edildi ve gerekli tüm itirazlar yapıldı, süreç takip ediliyor. Genel sonuçları değiştirmeyecek nitelikte de olsa her bir oyu takip ediyoruz.”

‘LÜTFEN HERKES SANDIĞA GİTSİN’ 

“9 milyon 332 bin seçmen iradesini ortaya koymamış. Önümüzdeki seçim çok daha basit bir seçim olacak. 14 Mayıs’taki seçim bitti ve kazananı olmadı. Cumhurbaşkanı seçmenden güvenoyu alamadı. Lütfen herkes sandığa gitsin. Özellikle gençler, kadınlar. Bu seçim çok daha basit. Sağ taraftaki adaya oy verirken, eşitliğe, özgürlüğe, liyakata, hakkaniyete, demokrasiye oy vereceğiz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com