CHP heyeti Van’da: Hukuksuzluk ortadan kalkana kadar…

CHP milletvekilleri Sevda Kılıç, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal bugün Van'da Zeydan ve DEM Parti temsilcileriyle bir araya geldi sonrasında kentte düzenlenen protesto yürüyüşüne katıldı. Tanrıkulu, hukuksuzluk ortadan kalkana kadar karşısında duracaklarının altını çizdi.

KRONOS 03 Nisan 2024 GÜNDEM

Van’da yüzde 55 oy oranıyla Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan’ın mazbatasının verilmemesine yönelik tepkiler sürerken, CHP heyeti Van’a gitti.

İl Seçim Kurulu mazbatayı AKP’nin adayı Abdulahat Arvas’a verdi ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kararın hukuksuz olduğunu ve Van’a göndermek için heyet görevlendirdiklerini duyurdu. CHP milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal bugün Van’da Abdullah Zeydan ve DEM Parti temsilcileriyle bir araya geldi.

Yapılan kısa toplantının ardından CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu açıklama yaptı. Tanrıkulu ”İlk önce kayyımı icat ettiler, böyle bir rejim Cumhuriyet’ten bu yana yoktur” ifadelerini kullandı. Tanrıkulu, açıklamasında AKP’li adaya şöyle seslendi:

‘MAZBATAYI YIRT, AT’

”Tamamen hukuksuz bir biçimde Van halkının iradesini yok sayarak, başka bir yöntemle bir belediye başkanını burada tutmaya çalışıyorlar. Bunun hukukta yeri yok. Bizim hukukumuzda da yok. Hukuk sadece yazılı kurallar değildir. Bu hukuk gaspa karşıdır. Buradan seçilen hemşerimize sesleniyorum; o koltuğa oturma, sana verilen mazbatayı yırt! Böyle bir hukuksuzluğu kabul etme. Kendi aile tarihine, kişisel tarihine bu sıfatı yakıştırma. O koltuklar değmez.


‘HUKUKSUZLUK ORTADAN KALKANA KADAR…’

Bunu yapmayın, sana olmaz o mazbatayı veren bir hakim olabilir ama sen bu halkını iadesine saygı duy.
Onu kabul etme, sen kabul etmezsen büyürsün, senin o mirasın bu halka kalır, ailene kalır, çevrene kalır, bu halka kalır bunu yap onu göster o onuru göster. Nasıl çıkacaksınız bu halkın gözüne bakacaksınız, sadece Van’da değil, Diyarbakır’da, Ankara’da İstanbul’da nasıl bakacaksın, gasp edilmiş bir koltuk olamaz. Hele hele bu dönemde olamaz. Toplumsal barışımıza böyle bir darbe olamaz. Bu hukuksuzluk ortadan kalkana kadar karşısında duracağız. Bunun bilmesini istiyorum.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com