CHP içindeki asasör rantı tartışmasına AKP de katıldı

KRONOS 20 Kasım 2019 GÜNDEM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın İzmir’de ilçe belediyelerini gezerek AND adlı bir asansör denetim firması ile protokol imzalamaları yönünde pazarlık yaptığı iddiası tartışmalara neden oldu.

TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şube Başkan Vekili Semih Yalçın’dan tartışmaları büyütecek bir açıklama geldi. Yalçın, asansör firmasının Genel Merkez’e rüşvet verdiğini iddia etti. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ da tartışmalara katıldı.

Yeni Asır’a konuşan MMO İzmir Şube Başkan Vekili Semih Yalçın, Tuncay Özkan’ın baskısı ile çalıştıkları belediyelerin teker teker kendileriyle işbirliğine son verdiğini söyledi. Yalçın, “Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği gereği tüm ilçe belediyeleri akredite muayene kuruluşları ile asansör periyodik kontrol protokolü imzalamak zorunda. Bu zorunluluk kapsamında odamız bünyesinde bulunan ve akredite muayene kuruluşu Asansör Kontrol Merkezi (AKM), Türkiye genelinde 300’den fazla belediyenin sınırları dahilinde asansör periyodik kontrol çalışması yapıyor. Şubemiz 1996’dan bu yana İzmir’de asansör periyodik kontrolü yapıyor” dedi.

CHP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde İzmir’de 24 belediyeyi kazandığını hatırlatan Yalçın, CHP’li bir vekilin bu belediyelerin bazılarını bir akredite muayene kuruluşunun temsilcisi ile birlikte pazarlamacı edasıyla kapı kapı gezdiğini söyledi.

Oda olarak çok sayıda CHP’li belediye ile protokolleri olduğunu söyleyen Yalçın, baskılar sonucu sözleşmelerin teker teker iptal edildiğine dikkat çekti.

Yalçın, şunları söyledi:

“Belediyelerin bir kısmı bizimle yaptıkları mevcut protokolleri ‘yukarıdan’ gelen yoğun baskı gerekçesiyle yenilemeyi düşünmediklerini beyan etti. Üstelik, söz konusu ‘yandaş’ firmanın yasada öngörülen belediye payı haricinde ilgili belediyelere ve hatta CHP Genel Merkezi’ne ‘maddi katkıda bulunacağı’ iddiaları da ayyuka çıktı.”

CHP’de yaşanan asansör rantı tartışmasına AKP de katıldı.

Egedesonsöz’ün haberine göre AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, “CHP’li bazı vekiller ve belediye başkanları, İzmir’de asansör denetimiyle ilgili rant kavgasına başladılar. İzmir’in kaynaklarının ranta kurban gitmesine izin vermeyeceğiz. Bu kavganın taraflarını bilmek İzmirlinin hakkıdır” ifadelerini kullandı.

Tuncay Özkan’ın CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’la birçok ilçe belediye başkanını ziyaret ettiği, ikilinin bu ziyaretlere yanında bir asansör firması temsilcilisini de getirdiği iddia edilmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com