CHP, Pınarbaşı’nda: Hakkımızı yemeye kalkmasınlar midelerine otururuz

Kayseri Pınarbaşı'nda CHP'nin kazandığı seçimlerin, MHP'lilerin itirazı sonucu yenilenecek olmasına tepki gösteren CHP'li vekiller ilçeye gitti. Başarır, “Darbeler sadece postalla olmuyor, bir imzayla halk iradesine darbe yapılıyor” dedi.

KRONOS 04 Nisan 2024 GÜNDEM

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Kayseri Pınarbaşı’nda 2 Haziran’da yeniden seçim kararı alınması üzerine ilçeye gitti.

31 Mart yerel seçimlerinde CHP’li Deniz Yağan’ın 5 bin 82 oyla birinci, MHP’li mevcut belediye başkanı Menduh Uzunluoğlu’nun ise 4 bin 758 oyla ikinci olduğu Kayseri Pınarbaşı’nda seçim iptal edilerek, 2 Haziran’da yapılmasına karar verilmişti.

MHP’li yetkililerin, mühürsüz oy torbaları kullanıldığı iddiasıyla seçimin iptal edilmesi için Pınarbaşı İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı başvuruda kurulun, 6 evet, 1 ret oyuyla seçimlerin yenilenmesine karar vermesine dair değerlendirmede bulunan Başarır, önce ilçe başkanlığında partililerle bir araya geldi ardından alınan karara itiraz etmek üzere Pınarbaşı Adliyesi’ne gidildi.

‘SEN DEĞİL MİSİN MÜHÜRSÜZ OYLARI KABUL EDEN’ 

CHP’li Başarır, partililerle birlikte yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu:

“Bu karar utanç verici bir karardır. Neymiş, bazı çuvallarda kırmızı mühür yokmuş. Sen değil misin, binlerce mühürsüz zarfı kabul eden! Kaldı ki o çuvallardaki kullanılan oyların tüm ıslak tutanakları elimizde, itiraz eden partilerin imzaları da altında. Neymiş, ‘mühür eskimiş, mühür düşmüş’ seçimi iptal ediyorlar. Burada genel başkan yardımcımız, ben, milletvekillerimiz, ilçe başkanımızla birlikte hakkımızı yedirmeyeceğiz. Hakkımızı yemeye kalkmasınlar midelerine otururuz.”

‘MÜHRÜ KOPARTAN BELLİDİR’

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy’un seçimde usulsüzlük olduğu iddiasıyla Pınarbaşı Adliyesi’ne gittiği ve adliyede ilçe seçim kurulu hakimine yönelik tutumu da hatırlatan Başarır, şöyle devam etti:

“İl Seçim Kurulu’na, Yüksek Seçim Kurulu’na sesleniyorum; bu eşkıyalığa, ahlaksızlığa ortak olmayın. Bu milletvekilinin derdi nedir, nasıl bir ilişkisi var belediye ile? 2019’da kazandığımız seçimde baskı yaptırdı, iptal ettirdi. 5 yıl sonra bir kez daha kazandık yine aynı şeyi yaptırdı. Hakimin ceketinin düğmesini koparanlar, o mührü de kopartmıştır. Bugün itirazımızı yapıyoruz. Bir kez daha il seçim kuruluna sesleniyorum, bu hukuksuzluğa bu darbeye ortak olmayın. Artık darbeler ülkemizde postalla olmuyor, bir imzayla halk iradesine darbe yapılıyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com