CHP, TİP, EMEP Van’da: Polis, tazyikli su ve biber gazıyla saldırıyor

DEM Parti, Abdullah Zeydan'ın mazbatasının AKP'li adaya verilmesi üzerine Van'a gelen CHP, EMEP ve TİP  heyetleriyle birlikte kentte 7 ayrı noktadan yürüyüş başlattı. Polis, siyasilerin de bulunduğu yürüyüşü engellemek için tazyikli su ve biber gazlı saldırılarını sürdürüyor.

KRONOS 03 Nisan 2024 GÜNDEM

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın mazbatasının verilmemesine tepkiler bugün de sürüyor. DEM Parti, kente gelen CHP, EMEP ve TİP  heyetleriyle birlikte yürüyüşü başlattı.

Kentte kepenkler açılmazken, 7 farklı noktadan yürüyüşler başladı. DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Başak Demirtaş ve aralarında Leyla Zana’nın da olduğu çok sayıda siyasi Van’da başlatılan yürüyüşe katılıyor. Polis siyasilerin de bulunduğu yürüyüşe izin vermedi, biber gazı ile vatandaşlara saldırdı.

Yurttaşlar bunun üzerine barikat kurmaya başladı. Cumhuriyet Caddesi’ne yürümek isteyen kitleye polis, yine biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı.

POLİS, SALDIRISI: DEM PARTİ, CHP, TİP VE EMEP YETKİLİLERİ SÜRÜKLENDİ 

Basına kapalı yapılan DEM Parti MYK toplantısının ardından DEM Partililer, Perihanoğlu Alışveriş Merkezi’ndeki bir kafede CHP, TİP ve EMEP heyetleriyle bir araya geldi. Valiliğin eylem ve etkinlik yasağını gerekçe gösteren polis, Perihanoğlu Alışveriş Merkezi’ni ablukaya aldı.

Heyetlerin, AVM’den çıkmasına izin verilmedi. Gazla saldıran polis, DEM Parti, CHP, TİP ve EMEP yetkililerini AVM’nin içine sürükledi.

Daha sonra Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Tuncer Bakırhan, DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, HDP Gençlik Meclisi Eşsözcüsü Edanur İbrahimoğlu, Van Belediye Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, Leyla Zana, Başak Demirtaş, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP heyeti, SYKP Eşbaşkanı Mertcan Titiz, EHP Başkanı Hakan Öztürk, milletvekilleri ve MYK üyelerinin olduğu siyasetçiler ve kurum temsilcileri buradan açıklama yapmak üzere Feqiyê Teyran Parkı’na doğru yürüyüşe geçti.


‘ABDULLAH ZEYDAN ONURUMUZDUR’ 

Ancak halkın yürüyüşe katılması engellendi ve polis toplanan kitleyi dağıtmaya çalıştı ve gazla saldırdı.  Yüzlerce kişi, sık sık “Abdullah Zeydan onurumuzdur” sloganları atıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com