CHP, TRT ambargosunu AYM’ye taşıdı: ‘Mahkeme, suça göz yumdu’

CHP, TRT’nin muhalefet partilerine uyguladığı karartmayı Anayasa Mahkemesine taşıdı. Açık bir şekilde suç işleyen TRT'ye adeta bir dokunulmazlık zırhı giydirildiğini söyleyen CHP'li Binici, "Yanlı kamusal yayına mahkeme eliyle göz yumulmuştur” dedi.

KRONOS 29 Mart 2024 GÜNDEM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci Binici yaptığı açıklamada, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunun (TRT) muhalefete uyguladığı karartmayı Anayasa Mahkemesine taşıdıklarını bildirdi.

‘TRT, KAMUYU ZARARA UĞRATMIŞTIR’

Buna göre, Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruda “Siyasi partiler, seçim takviminde TRT’den kuşak spotu, çerçeve reklam ve sponsor içerik olmak üzere üç şekilde reklam rezervasyonu gerçekleştirmekte ve bunlar yayınlanmaktadır. Televizyon kanalları reklamIarının yayınlanması, rezervasyon yöntemiyle kanallardan talep edilmektedir. CHP; TRT 1, TRT Haber ve TRT Spor kanallarında yüzlerce kez reklam yayınlanması için başvuruda bulunmuşsa da TRT bu reklamların hiçbirisini yayınlamamış, parasını aldığı reklamları yayınlamayarak kamuyu zarara uğratmıştır” ifadeleri yer aldı.


‘YANLI KAMUSAL YAYINA MAHKEME ELİYLE GÖZ YUMULDU’ 

ANKA‘nın haberine göre; “TRT’nin tarafsızlıktan uzak tutumu ve Cumhuriyet Halk Partisinin her alandaki çalışmalarına ve siyasi söylemlerine sistematik bir şekilde yer vermemesi basın özgürlüğünün ihlali anlamına gelir” denilen açıklamada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan ve reddine karar verilen suç duyurusuna da işaret edilerek, “Yanlı kamusal yayına mahkeme eliyle göz yumulmuş, bir siyasi partinin sesinin kısılması meşrulaştırılmaya çalışılmıştır” değerlendirmesi yapıldı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com