CHP, Van’a heyet gönderdi: Bu kumpasa sessiz kalmayacağız

Van Büyükşehir Belediyesi'ni 130 bin farkla kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının geri alınıp mazbatanın AKP'li Arvas'a verilmesine tepkiler sürüyor. CHP lideri Özel Özel, Van'a heyet gönderildiğini duyurdu.

KRONOS 03 Nisan 2024 GÜNDEM

Van’da yüzde 55 oy alarak belediye eş başkanlığına seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan’nın mazbatasının AKP Adayı Abdulahat Arvas’a verilmesi kararına karşı eylemler devam ediyor.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Van’da yaşananlar nedeniyle CHP Milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal’dan oluşan heyeti görevlendirdi.

ÖZGÜR ÖZEL: HALKIN İRADESİNİ SAVUNMAK VE DAYANIŞMAK İÇİN… 

Heyet kararını sosyal medya hesabından duyuran CHP Genel Başkanı Özgür Özel, şu ifadeleri kullandı: Van’da mazbatanın seçimi kazanan adaya verilmemesi üzerine, halkın iradesini savunma, dayanışma ve yaşananları yerinde takip etmek için milletvekillerimiz; Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Kayıhan Pala ve Sevda Erdan Kılıç’tan oluşan heyetimizi görevlendirdik.

‘BU KUMPASA SESİZ KALMAYACAĞIZ’

Heyette yer alan Sevda Erdan Kılıç, Van’daki gelişmeyi ‘kumpas’ olarak nitelemişti. Kılıç şunları söylemişti: Bu kumpasa sessiz kalmayacağız!! Van halkı kararını verdi. Fark etmez ama hem de ezici bir çoğunlukla. Şimdi Ali Cengiz oyunlarıyla bu iradeyi gasp etmek milli iradeye darbedir. Sandıkla gelen sandıkla gitmelidir. Buna saygı duymayı öğreneceksiniz.


‘TÜM GÜCÜMÜZLE KARŞI KOYACAĞIZ’

Sezgin Tanrıkulu ise gelişmeyi ‘halk iradesine tahammülsüzlük’ olarak niteledi ve şunları söyledi: Yine AK Parti’nin halk iradesine tahammülsüzlüğü, Belediye Başkanlığını kazanamamış adayına verme girişimi… Aynı örnekleri 2019 seçimlerinde Diyarbakır Bağlar ve diğer üç ilçede görmüştük. Bu kez Van Büyükşehir Balediye Başkanlığını gasp etmeye çalışıyorlat. Yargı ve YSK bu hukuksuzluğa alet ve aracı olmamalıdır. Pamuk ipliğine toplumsal bakışımızı dinamitleyecek bu girişim kabul edilemez. Tüm gücümüz ile karşı duracağız.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com