CHP’den asgari ücrete ara zam talebi için Emek mitingi

CHP, ara zam isteyen milyonlarca asgari ücretlinin sesini duyurmak için "Emek Mitingi" düzenleyecek.

KRONOS 31 Mayıs 2024 GÜNDEM

CHP, atanamayan öğretmenler, emekliler ve çay mitinginin ardından yeni bir miting daha yapacak. CHP, ara zam isteyen milyonlarca asgari ücretlinin sesini duyurmak için haziran ayı sonunda “Emek Mitingi” düzenlemeye hazırlanıyor. Mitingin asgari ücretlilerin yoğun olduğu işçi kentlerinden birinde yapılacağı öğrenildi.

Parti kaynakları, mitingin Ankara veya İstanbul’da değil, nüfusunun önemli bir bölümü asgari ücretle geçinen Kocaeli veya Bursa gibi bir işçi kentinde yapılacağını belirtti. Mitingin ara zam tarihi olan 1 Temmuz’dan önce düzenlenmesi kararlaştırıldı.

BAKAN IŞIKHAN: ARA ZAM YOK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2023 yılının aralık ayında, asgari ücreti 17 bin 2 TL olarak açıklarken 2024 yılı içerisinde herhangi bir ara zam planlanmadığını belirtmişti. Bakan Işıkhan, geçtiğimiz gün AKP grup toplantısı öncesi basın mensuplarının sorusu üzerine aralık ayındaki düşüncelerinin değişmediğini söyledi. Işıkhan “Aralık ayındaki düşüncemiz neyse aynı şekilde devam ediyor. Enflasyonla ilgili verilerimiz oldukça güzel geliyor. Hiçbir ara zam gündemimizde yok” dedi.

ÖZEL: ASGARİ ÜCRETE ÜÇ AYDA BİR ZAM YAPILMALI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bakan Işıkhan’ın Aralık 2023’te yaptığı temmuzda ara zam olmayacağına ilişkin açıklamasına tepki göstermiş, yüksek enflasyon ortamında asgari ücrete üç ayda bir zam yapılması gerektiğini ifade etmişti.

Özel, şöyle konuşmuştu:

“Büyük bir kandırmaca ile karşı karşıyayız. Bugün belirlenen asgari ücretin yanında mutlaka en az üç ayda bir asgari ücretin yeniden belirleneceğinin taahhüdünün verilmesi gerekir. Çünkü, inanılmaz bir hayat pahalılığı var. Hiçbir mal, hiçbir hizmet bir ay önce satın alındığı fiyata satın alınamıyor. Ve her gün asgari ücret erimeye devam edecek. Ve bunlar, ‘Altı ay sonra bile zam yapmayacağız, bir sene asgari ücret bu olacak’ diyorlar. Bir sene sonra, bugünkü satın alınan mal, hizmet, doldurulan file, bir sene sonra kaç paraya dolacak. Bu kadar yüksek enflasyonun olduğu bir ülkede asgari ücretin en az üç ayda bir güncellenmesi lazımdır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com