CHP’den, ekonomiyi eleştirenleri teröriste benzeten Albayrak’a tepki

KRONOS 08 Kasım 2019 GÜNDEM

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomik gidişata dair eleştirilerde bulunan ekonomist ve akademisyenleri teröriste benzettiği açıklamasına tepki gösterdi.

“Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör’ün, ekonomiye yönelik olumsuz eleştirilere para cezası verilmesine yönelik bir düzenleme yapılacağı” yönündeki yazısını hatırlatan Özel, “Berat Albayrak, bu yasal düzenlemenin psikolojik alt yapısını hazırlıyor” dedi. Özel, “Bizim istediğimiz gibi konuşacaksınız diyor ve kendi istediği gibi konuşmayan herkesi terörist ilan ediyorlar” yorumunda bulundu.

‘HAKEMLERİ TERÖRİST İLAN EDERLERSE ŞAŞIRMAYIN’

TBMM’de basın toplantısı dğzenleyen Özel, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Birileri çıkacak, isimlerinin başında ekonomist, profesör yazan ama bu ülkeye zarar vermeye çalışan, nereye hizmet etmeye çalıştığı, hangi tabloları çizerek, milleti korkutmaya, Türkiye aleyhinde bir algı oluşturmaya çalışan bu kişilerin, terör eylemlerinde gördüğümüz ekipten farkı yok” ifadelerinin anımsatılması üzerine “(Bizim istediğimiz gibi konuşacaksınız.) diyor ve kendi istediği gibi konuşmayan herkesi terörist ilan ediyorlar.” dedi.

Televizyonlarda en güvenli alanın spor yorumculuğu olduğunu söyleyen Özel, “Yakında birtakım iktidara yakın futbol takımlarıyla ilgili olumsuz yorum yapmayı da yasaklar, kendi tuttukları takımın aleyhinde karar veren hakemleri de terörist ilan ederlerse şaşmamak lazım.” ifadelerini kullandı.

Ekonomistlerin, soruşturma ve kovuşturma korkusuyla yorum yapamaz hale getirilmek istendiğini iddia eden Özel, “Bu durumu, terör, terörizm ve vatan hainliği diye tanımlayan Berat Albayrak en büyük ayrımcılığı, bölücülüğü yapmaktadır.” diye konuştu.

Bir köşe yazarının, ekonomiye yönelik olumsuz eleştirilere para cezası verilmesine yönelik bir düzenleme yapılacağı yönündeki haberinin anımsatılmasına Özel, “Berat Albayrak, bu yasal düzenlemenin psikolojik alt yapısını hazırlıyor. Sabah gazetesinin, iktidara yakın bir yazar bu konuda yasal düzenleme hazırlığı var diyor. Bu, sarayın niyetini ortaya koyuyor. Yarın böyle bir düzenlemeyi Meclis’e getirirler.” karşılığını verdi.

Özgür Özel, bu düzenlemenin yapılması halinde ekonomideki hedeflerin tutmadığını dile getirmenin suç sayılacağını savunarak, “Berat Albayrak hedefi tutturamayacak, bunu söyleyenleri polise tutturacak. Nöbetçiler… Ortaçağ’daki zulümkar kralların dönemine geldik. Berat Albayrak’a ‘hedefiniz tutmadı.’ diyeceksin, ‘Nöbetçiler tutun bu adamı…’ Böyle bir şey olur mu?” değerlendirmesinde bulundu.

ALBAYRAK NE DEMİŞTİ?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde (OSKM) düzenlenen toplantıda konuşan Albayrak, “Birileri çıkacak, isimlerinin başında ekonomist, profesör yazan ama bu ülkeye zarar vermeye çalışan, nereye hizmet etmeye çalıştığı, hangi tabloları çizerek, milleti korkutmaya, Türkiye aleyhinde bir algı oluşturmaya çalışan bu kişilerin, terör eylemlerinde gördüğümüz ekipten farkı yok” demişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com