CHP, 33 kişinin katledildiği Suruç davası için heyet oluşturdu

CHP, 33 gencin hayatını kaybettiği Suruç Katliamı'nın davasını izlemek için milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Mahmut Tanal ve Sezgin Tanrıkulu’ndan oluşan bir heyet oluşturdu.

KRONOS 20 Mayıs 2024 GÜNDEM

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 33 gencin hayatını kaybettiği Suruç Katliamı’nın firari sanıklar yönünden yarın Urfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma için heyet görevlendirdi. Heyette, İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Urfa Milletvekili Mahmut Tanal ve Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu yer aldı.

Sosyal medya hesabından videolu açıklama yapan Sevda Erdan Kılıç, “Karanlıklar aydınlatılana kadar Suruç için adalet talebimizi sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı.

Adaletin sağlanması çağrısında bulunan Kılıç, firari sanıkların yakalanması için gereken adımların hızla atılmasını isteyerek şunları dile getirdi:

“SALDIRI ZİNCİRİNİN İLK HALKASIYDI”
“20 Temmuz 2015 tarihinde Kobanê’deki çocuklara yardım eşyası götürmek üzere Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkan gençler Suruç’ta bir araya geldi. Amara Kültür Merkezinde basın açıklaması yaptıkları sırada IŞİD’li bir teröristin üzerindeki bombayı patlatması sonucu 33 kişi hayatını kaybetmiş 100’den fazla vatandaşımız yaralanmıştı. Dava devam ediyor. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi adına milletvekili arkadaşlarımız Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal ile birlikte yarınki duruşmayı takip etmek, Suruç’ta adalet arayanlarla dayanışmak için Şanlıurfa’ya gidiyoruz. Suruç katliamı, İŞİD’in düzenlediği saldırı zincirinin ilk halkasıydı. 3 ay sonra Ankara Gar Katliamı yaşandı. Bu saldırıyı yapan kişi de Suruç katliamcısının kardeşiydi.”


Kılıç, devamında şunları dile getirdi:

“9 YILDIR SANIK SANDALYESİNDE KİMSE YOK”
“Bu ülkenin evlatları özgürlük, barış, kardeşlik isteyip bir bir öldürülürken, Suruç katliamının firari sanıklarından olan ve aynı zamanda İnterpol tarafından kırmızı bültenle de aranan İlhami Balı’nın ise elini kolunu sallayarak ülkemizde gezdiği ve bir de hastanelerimizde tedavi olduğu dava dosyasına girdi. Bu da soruşturmadaki ihmaller zincirini gözler önüne seriyor. Suruç katliamı ile ilgili başlatılan dava kapsamında, sadece bir sanık ceza alırken, diğer sanıklar bulunamadı. Tam 9 yıldır süren Suruç katliamı davalarında sanık sandalyesine bir kişi dahi oturmadı. Kaçak faillerin Suriye’de olduğu tespit edilmiş ancak kılını kıpırdatan yok. 33 evladımızın aileleri ise 9 yıldır göz yaşı döküyor. Her duruşma bir hançer gibi yüreklerine saplanıyor. Reddedilen her talepleri canlarından can alıyor ancak mücadele etmeye devam ediyorlar. Biz de bu karanlıklar aydınlanana kadar Suruç için adalet talebimizi sürdüreceğiz.”

NE OLMUŞTU?
20 Temmuz 2015 günü, Urfa’nın Suruç ilçesinde Amara Kültür Merkezi’nde SGDF’ye üye 300 civarı sosyalist genç bir araya geldiler. Bir basın açıklaması yapıyorlardı ve birdenbire canlı bomba saldırısına uğradılar. Otuz üç genç insan, yaşamını yitirdi, onlarcası da yaralandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com