CHP’li Ağbaba’dan AKP’lilere: Meclis’e atılan bombada ortaklığınız var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de bugün bir darbe dönemi yaşandığını ve bu darbecinin isminin AKP olduğunu söyledi. Ağbaba, “Aslında baktığımızda siyasi tarihimizde en çok darbeyi yapan kurumun ismi AKP” dedi.

NİHAL KAYA 11 Haziran 2020 GÜNDEM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada AKP’li milletvekillerine  “Öyle vekillersiniz ki bazen bir bakıyorsunuz birine ‘darbeci’ diyorsunuz, bazen aynı kişiyi kahraman yapıyorsunuz. Kimin ne zaman demokrasi kahramanı olacağını, vatansever olacağını; kimin ne zaman darbeci olacağını veya ne zaman terörist olacağını sayenizde bilemiyoruz” dedi.

AKP’nin tutarsız bir parti olduğunu söyleyen Ağbaba, konuşmasına şöyle devam etti:

“2015’te, 2016’da Ahmet Hoca dediğiniz Ahmet Davutoğlu’nu Meclis’te ayakta alkışlıyordunuz. Sonra adamı darbeyle görevden aldınız, selam vermez oldunuz. 12 Eylül 2010’a kadar devleti teslim ettiğiniz, önünde selam durduğunuz, gidip makamında ziyaret ettiğiniz, randevu almak için araya aracı koyduğunuz tırnak içinde ‘Fetullah hoca efendi hazretleri’nin Türkiye’yi ne hale getirdiğini bir düşünün. Barış sürecini, çözüm sürecini hatırlayın. O zaman, MHP’ye neler söylediğinizi de bir hatırlayın, çok söyleyip de aranızı bozmak istemem ben sizin. Yine o zaman yere göğe sığdıramadığınız akil adamları hatırlıyor musunuz? Şimdi kapınızdan geçmiyorlar. Gazetecisi var, siyasetçisi var.”

“KILIÇDAROĞLU YENİKAPIYA GELSİN DİYE NELER YAPTINIZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki Yenikapı mitingine gidişine dair de konuşan Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Darbeden bir gün sonra 16 Temmuz günü, buraya biri geldi, siz de ayakta alkışladınız, şimdi ona darbeci diyorsunuz. Kim? Kemal Kılıçdaroğlu. Özgür Özel’i 15 Temmuz günü alnından öpüyordunuz, alkışlıyordunuz, buraya kürsüye çıktığı zaman elleriniz şişti alkışlamaktan. Şimdi aynı Özgür Özel’e darbeci diyorsunuz. Yine, bir örnek vereyim, Yenikapı’da miting yapıyorlar, ‘Aman Kemal Kılıçdaroğlu gelsin.’ Araya bakan mı girmedi, genel başkan yardımcıları mı girmedi, STK başkanları mı girmedi, sendika başkanları mı girmedi? Ne için? Kemal Kılıçdaroğlu’nu Yenikapı’da yanınızda tutmak için. Şimdi ne oldu? Allah aşkına Kemal Kılıçdaroğlu’na bu lafları söylerken hiç utanmıyor musunuz, hiç yüzünüz kızarmıyor mu?” dedi.

“GOFRETTEN DARBECİ ÜRETTİNİZ”

Veli Ağbaba, AKP’nin ‘her şeyden darbe ürettiğini’ savunarak, “O kadar ilginç bir partisiniz ki her şeyden bir darbe üretiyorsunuz. Hatırlar mısınız bilmiyorum ama bakın bir afiş göstereceğim. Burada ne yazıyor? ‘1 Nisan geliyor, hesaplaşma zamanı yaklaşıyor.’ Ne zaman? 2017. Ya bu gofretten darbeci ürettiniz, darbeci. Firma ne yaptı? Reklamı geri çekti, özür diledi. Kim yaptı? Trol ve troliçeler; onların içinde milletvekili var, siyasetçi var. Rıza Sarraf’a Amerika dava açtı, ne dediniz? ‘Siyasi bir darbe yapılıyor’ dediniz” ifadelerini kullandı.

“KADİR AĞABEY’İNİZ, MELİH AĞABEY’İNİZ NE OLDU?”

“Aslında baktığımızda siyasi tarihimizde en çok darbeyi yapan kurumun ismi AKP” Diyen Veli Ağbaba, konuşmasına şöyle devam etti:

“Darbeyi bazen kararnameyle yaptınız, bazen kalkan ellerle yaptınız. Şimdi, Kenan Evren uyansa ve dese ki ‘Yahu bu bizim çocuklar beni geçti. Ben silahla, postalla yapıyordum; bunlar bazen kalkan parmaklarla, bazen kararnamelerle yapıyorlar.’ Örneğin, 5 Mayıs 2016, yüzde 49,5 oy alan, sizi de listesinde milletvekili yapan Ahmet Davutoğlu’nu bir akşam bir sözle görevden aldınız. Darbe ne? Seçilmişlerin görev yapmasını önlemek. Başka örnek ister misiniz? Recep Özel’in de üyesi olduğu, kontrolünüz altına aldığınız YSK, 6 Mayıs’ta İstanbullular’ın iradesine darbe yaptı. Başka örnek var mı? Yüzde 30’un yüzde 70’den büyük olduğunu siz öğrettiniz bu memlekete. Diyarbakır Bağlar’da yüzde 70 oy alan adaya mazbatayı vermediniz, yüzde 30 oy alan adaya mazbata verdiniz. Kadir Ağabey’e ne oldu? Bir de Melih Ağabey’iniz vardı, Melih Ağabey’iniz, o ne oldu? Bunların hepsini, alkışladığınız adamları bir günde görevden aldınız. İnsan düşünüyor, örneğin bunu CHP Grubundan biri yapsa yüzyıl sokağa çıkamayız. Mehmet Muş diyor ki, 1930’daki CHP İl Başkanlarını vali yaptı. Siz ne yaptınız? Valileri İl Başkanı yaptınız.”

“DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR, TÜRKİYE DE BİRDEN BÜYÜKTÜR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba konuşmasının devamında, “Biz diyoruz ki bir ‘20 Temmuz sivil darbe’ sürecini yaşıyoruz. Ne demek istiyorum? 12 Eylül’den hiçbir farkı yok. 12 Eylül ne yaptı? Basını baskı altına aldı. Ne yaptı? Aydınları cezaevine attı. Ne yaptı? Siyasetçileri tutukladı. Onlar silahla yaptı, siz yargı eliyle yapıyorsunuz. Aynı korku iklimini yarattınız, aynı korku iklimiyle 16 Nisan referandumunu yaptınız. 12 Eylül ne yaptı? Darbe sürecinde korkutarak ne yaptı, bir referandum yaptı, yüzde 92. Siz ne yaptınız? OHAL ilân ederek bir darbe sürecinde referandum yaptınız. Yine bir darbe sürecinde 24 Haziran seçimlerini yaptınız. Kenan Evren’den bir farkınız var. Kenan Evren 5 kişiydi, siz 1 kişisiniz. Hani diyor ya ‘Dünya beşten büyüktür’ Türkiye de birden büyüktür. Hâlâ 1930’u konuşuyor. Ya, gel bugünü konuşalım, bugünü. Bugün bir darbe dönemi yaşanıyor ve bu darbecinin ismi de AKP” dedi.

“O ŞEHİTLERİN KANINDA SİZİN ELİNİZ VAR”

“15 Temmuz darbesini kim yaptı? ‘FETÖ’ yaptı. Ergenekon’da, Balyoz’da, askerî casuslukta o komutanları cezaevine kim attı. Siz attınız. AKP attı” ifadeleriyle konuşmasını sürdüren Ağbaba, “Savcısı kim? Recep Tayyip Erdoğan! ‘Ben, Balyoz savcısıyım’ diyordu. Yurtsever, Atatürkçü subayları cezaevine attınız, yerine general yaptığınız, paşa yaptığınız insanlar 15 Temmuz’da burayı bombaladı. Ne diyor Davutoğlu? ‘MİT müsteşarı ile Mehmet Dişli’nin ihracını istedik, emekliliğini istedik, kabul etmediler.’ Meclisi kim bombaladı? Mehmet Dişli. Meclis’e atılan bombada sizin ortaklığınız var. O şehitlerin kanında sizin eliniz var” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com