CHP’li Aytekin: TÜİK iktidarın resmi manipülasyon merkezi oldu

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik rakamlarını eleştirdi.

KRONOS 11 Haziran 2020 GÜNDEM

ANKARA – CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, TÜİK’in özellikle iktidarın kontrolüne girdiğini ve kamuoyunda itibarının kalmadığını söyledi. Aytekin, “Türkiye’de halk adına araştırma yapmak ve siyasal iktidara strateji uygulamak için yol haritası çıkarmakla görevli olan TÜİK, son yıllarda iktidarın resmi analiz manipülasyon merkezi haline gelmiştir. TÜİK’in bu verilerle ne geçmişi anlaması ne bugünü yönetmesi ne de geleceği planlaması mümkün değildir” dedi.

“İŞSİZLİK VE İSTİHDAM AYNI ANDA AZALMIŞ”

Aytekin’in açıklaması şöyle devam etti: “Geçtiğimiz günlerde açıklanan işsizlik rakamlarına göre, TÜİK Türkiye tarihinde bir ilke imza atmıştır. Verilere göre aynı anda hem işsizlik azalmıştır, hem de istihdam azalmıştır. Daha evvel Berat Albayrak’ın özel çalışma arkadaşı vekaleten TÜİK başkanlığına bakıyordu. Ancak, geçtiğimiz ay içerisinde Emine Erdoğan’ın özel kalem müdürünün eşi TÜİK başkanı olarak yine vekaleten atandı. 2 yıl önce TÜİK’te dışardan atamayla çalışmaya başlayan Muhammet Cahit Şirin’in ilk işi ‘enflasyonun yüksek çıkmasına sebep olan’ 10 bölge müdürünü görevden almak oldu. Ardından işgücü ve işsizlik araştırması yayınlayan aynı TÜİK, Türkiye tarihinde emsali olmayan bir işe imza atmış ve aynı anda hem işsizliği hem de istihdamı azaltmayı başarmıştır.”

“İŞSİZLİK MASA BAŞINDA ÖLÇÜLMEZ”

“İşin doğrusu şu: TÜİK’te bir masanın etrafına oturuyorlar. Yukarıdan bir yerden telefon geliyor, işsizlik bu kadar olarak açıklansın diyorlar. TÜİK’tekiler de emredersiniz deyip basın bültenini yazıyorlar. Birkaç rakam koyarak da açıklamaya ciddiyet süsü veriyorlar. Halbuki ülkedeki hiç kimsenin kuruma zerre güveni yok. İşsizlik masa başında ölçülmez. 2020 bütçe görüşmelerinde TÜİK’in enflasyon sepetindeki miktarları değiştirerek nasıl manipülasyon yaptığını meclis kürsüsünden anlatmıştık. TÜİK aynı yolda ilerlemeye devam ediyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com