CHP’li Böke’den ‘yandaş 5 şirket kamulaştırılacak’ çıkışı

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, "Bunlar rantçı, yandaş, talancı bir zihniyetin temsilcileri" diye nitelendirdiği yandaş şirketlerin kamulaştırılacağını söyledi.

KRONOS 11 Eylül 2020 EKONOMİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, “Rantçı beş şirketten bahsediyorum, ‘Bunlar artık kamunundur’ diyeceğiz ve devam edeceğiz” diyerek yandaş şirketleri devletleştireceklerini söyledi. Böke, “Özel sektör dediğiniz Türkiye’deki bütün kaynakları rantla yemiş olan beş şirketten bahsediyorum. Ne müzakeresi yapacağız? Müzakere falan yok. ‘Bunlar artık kamunundur’ diyeceğiz ve devam edeceğiz” dedi.

“ÜZERİNE ALINANLARA BAKINCA…”

Böke, sözlerinin sosyal medyada tartışılması üzerine Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ise, “Kast ettiğim şirketlerin avanta kredi, haksız destek, yandaşlıkla ihale, ahbap çavuş ilişkileriyle aldıkları dövize endeksli hazine garantisiyle halkın parasını emen mega yandaşlar olduğu açık. Üzerine alınanlara bakınca esasında çok net anlaşıldığı da görünüyor!” ifadelerini kullandı.

CHP İKTİDARINDA KAMULAŞTIRILACAK

Dün Halk TV’de Fatih Ertürk ile Günün Raporu programına konuk olan CHP’li Böke, özelleştirmeler ve Hazine’nin verdiği garantilerle kamunun sırtına büyük bir yük bindirildiğini söyleyerek, CHP iktidarında bunların hepsinin kamulaştırılacağını belirtti.

“MÜZAKERE FALAN YOK” ÇIKIŞI

Adı geçen beş şirketle ilgili Ertürk’ün “Bunu nasıl yapacaksınız? Ortada imzalanmış sözleşmeler ve bağlayıcılıkları var. Özel sektörle müzakere yoluna mı gideceksiniz?” sorusu üzerine Böke,  karşılarında iyi niyetli anlaşma yapacak iyi niyetli bir yapı olmadığını şunları söyledi:

“Özel sektör dediğiniz Türkiye’deki bütün kaynakları rantla yemiş olan 5 şirketten bahsediyorum. Ne müzakeresi yapacağız? Müzakere falan yok. Buraya yazacağız, ‘Bunlar artık kamunundur’ diyeceğiz ve devam edeceğiz.

“BUNLAR RANTÇI, YANDAŞ, TALANCI”

Vatandaşın emek emek alınteriyle biriktirdiği vergileri, bu aile şirketi mekanizmasıyla paylaşmayı gönülden ortak olmuş 5 tane müteahhitlik şirketinden bahsediyoruz. Bunlar rantçı, yandaş, hatta bir adım daha öteye gidelim talancı bir zihniyetin temsilcileri. Dolayısıyla, kamulaştırma faaliyetleri bir siyasi iradeden geçiyor. Nasıl ki Kamu Özel İşbirliği adı altında rantçı-yandaş şirketlerle halkın kaynaklarını paylaşmış olmak bir siyasi iradeydi ise biz de benzer şekilde yapacağız. Elbette hukuk çerçevesinde yapacağız ama siyasi iradeyle yapacağız.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com