CHP’li Gökçek’in ’15 Temmuz’ sorusuna ‘devlet sırrı’ yanıtı: ‘Örtbas etme çabası…’

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen olağanüstü hal sürecinde KHK'larla kapatılan askeri okul ve askeri birliklere ait arazilerin akıbetini sordu. Milli Savunma Bakanlığı ise "devlet sırrı" gerekçesiyle yanıt vermedi.

KRONOS 29 Eylül 2023 GÜNDEM

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, CİMER’e kapatılan askeri okulların ve askeri birlik arazilerinin mevcut durumunu sordu. Gökçek’e cevap veren Milli Savunma Bakanlığı, “devlet sırrı” olduğu gerekçesiyle soruyu yanıtsız bıraktı.

Gökçek’in konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre Milli Savunma Bakanlığı’nın verdiği yanıt şöyle:

“15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimi sonrasında ülke genelinde kapatılan veya taşınan askeri okulların ve askeri birliklerin tam listesi, bu yerlerin güncel durumu, varsa imara açılanlar, özel mülkiyete geçenler ile özellikle İstanbul ilinin deprem bölgesi olması nedeniyle askeri alanların rant hedefli imara açılması yerine deprem toplanma alanı olarak tahsis edilmesi yönündeki düzenleme yapılmasının düşünülüp düşünülmediği hususu ilgi ile sorulmuştur. 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun ‘Devlet sırrına ilişkin bilgi veya belgeler’ başlıklı 16’ncı maddesinde ‘Açıklanması hâlinde Devletin emniyetine, dış ilişkilerine, millî savunmasına ve millî güvenliğine açıkça zarar verecek ve niteliği itibarıyla devlet sırrı olan gizlilik dereceli bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır.”

‘ARAZİLER RANT ÜRETME AMAÇLI KULLANILDI’ 

Bakanlığın yanıtını değerlendiren Gökçek, özellikle İstanbul’da askeri okulların ve kışlaların birer birer imara açılarak ranta dönüştürüldüğünü belirterek, “Dönemin Başbakan’ı Binali Yıldırım, kapatılan askeri tesislerin yerine ‘Piknik alanı ve güzel mekânlar yapılacak’ açıklamasında bulunmuş, geçmiş Çevre ve Şehircilik Bakanlarından Mehmet Özhaseki ise ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı var, hepsi yeşil alan olacak. O konuda kimsede ters bir düşünce yok’ derken Murat Kurum ise ‘Hiçbir zaman askeri arazileri biz rant olarak görmedik’ demişti. Ancak aradan geçen süre zarfında İstanbul başta olmak üzere, ülke genelinde askeri arazilerin yeşil alan ya da sosyal proje amacının dışında rant üretme amaçlı kullanıldığı görülmektedir” dedi.

‘ÖRTBAS ETME ÇABASI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL’ 

Gökçek, “İstanbul’daki askeri kışlalar ‘yeşil alan olacak’ denilmesine karşın konut projelerine açıldı, Bakırköy, Beşiktaş, Sarıyer ve Çekmeköy’deki kışlaların arazilerinde birer birer lüks konutlar yükselmeye başladı. Hal böyle iken, Milli Savunma Bakanlığı’nın İstanbulluların gözü önünde yaşanan bu durumu ‘devlet sırrı’ diyerek örtbas etme çabası kabul edilebilir değildir” eleştirisini yaptı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com