CHP’li Kaboğlu, ‘Ayasofya da müze olmalı’ sözlerine açıklık getirdi

CHP Milletvekili Prof. İbrahim Kaboğlu, "Topkapı Sarayı da Ayasofya da Sultanahmet de müze olmalı" sözlerine gelen eleştirileri "Çünkü bunlar artık insanlığın ortak malı" diyerek cevapladı.

KRONOS 11 Haziran 2020 GÜNDEM

CHP İstanbul Milletvekili Prof. İbrahim Kaboğlu, “Benim görüşüme göre Topkapı Sarayı da Ayasofya da Sultanahmet de müze olmalı. Çünkü bunlar artık insanlığın ortak malı” ifadesi nedeniyle kendisini eleştirenlere yanıt verdi.

Kişisel Twitter hesabında bir paylaşımda bulunan Kaboğlu, sözlerinin tam halinin “Benim görüşüme göre Topkapı Sarayı da, Ayasofya da müze olarak korunmalı, hatta Sultanahmet de müze olmalı. Çünkü insanlığın ortak mirası bunlar. Anayasamız 63. maddede bunu öngörüyor ve esasen laik Türkiye Cumhuriyeti’nin evrensel değerleri benimsemesi açısından da dünya ölçeğinde bunlar mirastır” şeklinde olduğunu belirtti.

Kaboğlu, şöyle devam etti:

“Tarihsel ve kültürel eserlerimizi, insanlığın ortak mirası statüsünde evrensel değerler olarak sahiplenmek ve onların bu anlayışla daha iyi korunmasını önermek, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’ni, ‘Dünya milletleri ailesinin eşit haklara sahip şerefli bir üyesi’ olarak (Anasaya, Bşlg.) savunmaktır.”

ÖZEL: KASTI AŞAN BİR BEYAN VARSA GERİ ALIYORUZ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kaboğlu’nun sözleriyle ilgili olarak, “AK Parti, İyi Parti’nin ortaya koyduğu samimiyet testinde daha salı günü çuvalladı. İyi Parti, ‘Ayasofya’yla ilgili çalışma yapmak üzere komisyon kuralım’ diyor. AK Parti ret oyu kullanıyor” dedi.

“Gündemi değiştirmek veya CHP’yi suçlamak için uğraşıldığını” savunan Özel, şöyle devam etti: “Sayın Kaboğlu, beyanında Ayasofya, Dolmabahçe ve Sultanahmet’in bir insanlık mirası olduğunu söylüyor. Hepsinin korunması gerektiğini söylüyor. Orada Sultanahmet’in cami olmaktan çıkarılmasını söylemek gibi bir kastı yok. Kendisiyle de görüştüm, bunu aklından dahi geçirmiyor. Hiçbirimiz de geçirmiyoruz. CHP’nin açık ifadesidir. Kurumsal kimliğimizde söylüyoruz. Ne Sultanahmet ne de tarihi değeri olan herhangi bir camimizin ibadete kapatılıp da müze yapılması gibi bir şeyin düşünülmesi dahi söz konusu değildir. Sayın Kaboğlu’nun söylediği müze statüsünde korunması lazım, cami olmaktan çıkarılacak diye bir şey yok. Kastı aşan bir beyan, yanlış anlaşılma varsa bunu geri alıyoruz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com