2001 krizinde Türk parası yüzde 110 değer kaybettiğini hatırlatan Özel, “O büyük kriz yüzde 110, bu saray yönetimi yüzde 126 Türk parası değer kaybetti. Bugünkü toplantıyı yapmak hakikaten büyük pişkinlik.” diye konuştu.

‘ÖZEL DERS 128 MİLYAR DOLARA MAL OLDU’

Erdoğan’ın özel ekonomi dersinin maliyetinin 128 milyar dolar olduğunu ifade eden Özel, “Türkiye’de özel ders alınıyor veriliyor, para ödeniyor. Erdoğan, bir tez iddia koydu. ‘Faiz, sonuç değil sebeptir’ dedi. Damada ‘faizi suni düşür’ dedi. Dolar fırladı. Alıcı talep edince dolar fırlıyor onun için hazinedeki rezerve sarıldı ve dolar sattı. Bunu yaparsanız senin elinde rezervin biter. Bakan, ‘biz geldik satışı durdurduk’, ‘geçmişte yapılan yanlıştı’ diyor. ‘Satacak dolar yok ki.’ Nasıl satsın? İlk krizde rezervlerimizin yokluğu, bizi ekonomik buhrana sokabilir. Bunun için tedbir almak gerekir. Canikli’nin ‘bu satışın nedeni negatif faiz’ demesi gerçek. Bunu Erdoğan’ın öğrenmesi mucize. Biz özel ders aldırdık, ‘alanım ekonomi’ diyen Recep Tayyip Erdoğan’a. 128 milyar dolarımıza mâl oldu ve şimdi bizi olası krize son derece savunmasız bıraktı.” diye konuştu.

Erdoğan, CHP Sözcüsü Faik Öztrak’a yönelik ‘çantacı’ benzetmesini de eleştiren Özel, “Bir de dönmüş. Faik Öztrak’a ‘çantacıymış, krizin yüzüymüş,’ Bu metni yazanlarda insaf olsa koymaz. Faizlerin fırladığı, mücadele eden ekipte müsteşarlığa atanmıştır. Krizin değil, çözümün içinde olandır. Bu yanlış kabul edilemez bir yanlıştır. Dönüp o dönemin Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli’ye bakacak. Devlet Bahçeli ile can ciğer kuzu sarma. Krizden çıkarken ‘o ekonomiyi iyi yönettik’ dediğiniz 2002 – 2007’de Öztrak’ın reçetesini uygula, sonra ‘çantacı’ de.” ifadesini kullandı.

‘KILIÇDAROĞLU DARBEYİ NEYLE YAPACAK’

CHP’ye saldırmak dışında niteliği olmayan grup toplantısının, emekli amirallerle ilgili çarpıcı tarafı. Sayın Kılıçdaroğlu, ‘emekli amiral darbe mi yapar’ diyordu. Biz ‘amiralin sarıklısından kork’ diyorduk. Şimdi emekli amiraller darbe yapamaz’ diyor. Darbeyi bizden bekliyormuş. Neyini bekleyecek. Darbeye karşı net tutum alan ertesi gün gelip konuşma yapan Kılıçdaroğlu, neyi yapacak? Ondan bundan hediye olmayan mütevazi dolmakalem ile mi yapacak? Neyle yapacak? Ordu, emniyet, yargı elinde. 20 Temmuz’da OHAL sivil darbesi, OHAL’de anayasa değiştirme, seçim, Kenan Evren’den beter değişiklikler ve önüne gelene saldıran yönetim anlayışı. Kaybettikçe, siyasi melekelerini kaybetmiş yönetim anlayışı ile karşı karşıyayız. Kardeş bakanı gece alırsın, yenisini atarsın, İstanbul Sözleşmesi’nden gece çekilirsin.