CHP’li Tanal’dan oturma eylemi: ‘Elektrik kesintilerine çözüm bulun’

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Urfa ve Mardin'de sürekli hale gelen elektrik kesintilerine dikkat çekmek için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde oturma eylemi yaptı. Çözüm bulunmasını isteyen Tanal, "Solunum cihazına, diyaliz cihazına bağlı vatandaşlarımız elektrik kesintileri nedeniyle mağdur durumdalar" dedi.

KRONOS 27 Nisan 2024 GÜNDEM

CHP Urfa Milletvekili Mahmut Tanal, Urfa ve Mardin’de yaşanan elektrik kesinlerine dikkat çekmek için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde oturma eylemi başlattı.

Geceyi bakanlık önünde geçiren Tanal, oturma eylemine sabaha kadar devam etti. Tanal kahvaltısını bakanlık önünde vatandaşların getirdiği haşlanmış yumurta ve lavaş ekmekle yaptı.

‘SOLUNUM, DİYALİZ CİHAZLARINA BAĞLI VATANDAŞLAR VAR’ 

Bakanlık önünde açıklama yapan Tanal, “Solunum cihazına, diyaliz cihazına bağlı vatandaşlarımız elektrik kesintileri nedeniyle mağdur durumdalar. Eylemimizin amacı bir an önce çözüm bulunması. Eğer burada çözümler üretilmezse, demokratik tepkilerimiz farklı yöntemlerle devam edecek. Hizmetin götürülmesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın görevidir” dedi. Tanal, şunları kaydetti:

‘EĞER BURADA ÇÖZÜM ÜRETİLMEZSE…’

“Elektrik kesintileri Mardin ve Şanlıurfa’da kronikleşen bir hale geldi. Türkiye’den Suriye’ye elektrik telleri ve direkleri döşendi. Suriye’ye ücretsiz elektrik verilmekte ancak Şanlıurfa ve Mardin’deki hemşehrilerimiz elektrik kesintileriyle mağdur durumda.

Aynı zamanda elektrik insan sağlığı, eğitim ve çalışma yaşamı açısından vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Şanlıurfa’daki elektrik altyapısı özelleştirme idaresi tarafından yapılmadığı için tahta direklerle, çürümüş olan tellerle elektrik dağıtımı yapılmaktadır.

Bu sebepten dolayı kayıp elektrik oranı çok fazladır. Solunum cihazına, diyaliz cihazına bağlı vatandaşlarımız elektrik kesintileri nedeniyle mağdur durumdalar. Eylemimizin amacı bir an önce çözüm bulunması. Eğer burada çözümler üretilmezse, demokratik tepkilerimiz farklı yöntemlerle devam edecek.


‘BAKANLIĞIN GÖREVİDİR, SORUMLULUĞUDUR’ 

Elektrik kullanımı bir insan hakkıdır. Bakanlık sorumluluklarından kurtulamaz. Hizmetin götürülmesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın görevidir, sorumluluğudur. Bu hizmetin götürülmemesi sorumluluğu gerektirir. Cezai sorumluluğu vardır, idari sorumluluğu vardır ve tazminat sorumluluğu vardır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com