CHP’li vekil: Bine yakın önemli ilaç piyasada yok

CHP'li İrfan Kaplan halk sağlığı için oldukça önemli olan bine yakın ilacın piyasada bulunmadığını açıkladı. Kaplan'a göre bu ilaçların muadilleri dahi bulunamıyor.

KRONOS 28 Aralık 2021 GÜNDEM

Döviz kuru kriziyle hat safhaya ulaşan ilaç krizi bir kez daha Meclis gündemine geldi. CHP Gaziantep Milletvekili Ecz. İrfan Kaplan, “Hayati bir sorun olan ilaç meselesi bir an önce çözülmeli” dedi.

İLAÇLARIN MUADİLLERİ DE YOK

Birgün’ün aktardığına göre Meclis’te konuşan Kaplan, halk sağlığı için oldukça önemli olan bine yakın ilacın piyasada bulunmadığını belirterek, “Bu bin kalem ilacın büyük bir bölümünün muadili dahi yok. Eczacılarımız da ilaç yokluğu yüzünden vatandaşlarımızla karşı karşıya gelerek sorun yaşıyor. Yerli üretimin desteklenmesi, ilaç yokluğunun giderilmesi ve ilaç fiyat kararnamesinin güncellenmesiyle ilgili CHP’nin eczacı vekilleri olarak, TBMM’ye bir Meclis araştırma önergesi verdik. CHP olarak, bu sorunların çözülmesi için konunun takipçisi olacağız” diye konuştu.


 

İlaç euro kurunun geçen şubat ayında 4,57 TL’de sabitlenmesi ve Türk Lirası’nın her geçen gün euro karşısında hızla değer kaybetmesi nedeniyle ülkede ilaç krizi patlak verdi. Türk Eczacıları Birliği, krizin giderek daha da derinleşeceği uyarısı yaptı.  Ancak Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ise krizi inkâr etmişti. Ardından eczanelere ve eczane depolarına yönelik peş peşe denetimler gerçekleştirilmiş, eczacılar faturanın kendilerine kesilmek istendiğini belirterek bu duruma tepki göstermişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com