Saray danışmanı Cemil Çiçek’in oğlu üçüncü kez EPDK yönetiminde

Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Cemil Çiçek’in oğlu Ahmet Çağrı Çiçek'in mezun olur olmaz TBMM'de başlayan kariyeri, üçüncü kez EPDK Yönetim Kurulu üyeliğine atanmasıyla taçlandı.

KRONOS 29 Haziran 2022 GÜNDEM

Eski Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek

Kamudaki atamalarda “eş, dost” kriterini kullanan AKP’nin  “ballı koltuklara” yaptığı görevlendirmeler devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Cemil Çiçek’in oğlu Ahmet Çağrı Çiçek, TBMM personeli olarak başladığı kariyerini, üçüncü kez Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Yönetim Kurulu üyeliğine atandı.

EPDK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çağrı Çiçek’in ismi ilk olarak eski Meclis Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in aktif görevlerini sürdürdüğü sırada gündeme geldi. Ahmet Çağrı Çiçek, babası Cemil Çiçek’in milletvekili olduğu 2000 yılında üniversiteden mezun olur olmaz Meclis’te memur olarak kariyerine başladı.

HIZLA YÜKSELDİ 

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre; Doğu Akdeniz Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olan Çiçek, henüz deneyimsizken TBMM’nin ihtisas komisyonlarının dış ilişkiler bölümünden sorumlu oldu. Çiçek sonrasında ise Avrupa Birliği Uyum Komisyonu’nda danışman olarak görev yaptı. Çiçek, 2005 yılında Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda Başkan Danışmanı olarak göreve başladı, 2010 yılında aynı kurumda Sermaye Piyasaları Daire Başkanı olarak görevini sürdürdü. Çiçek bu göreve atanmadan bir yıl önce ise TEKEL’in iştiraklerinden Sigara Sanayii’nde Yönetim Kurulu Üyesi olurken bir süreliğine iki görevi bir arada yaptı.

Çiçek’in Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndaki görevleri bununla da sınırlı kalmadı. TEDAŞ’a bağlı Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş’de Denetim Kurulu üyeliği yapan Çiçek, daha sonra yine özelleştirme programında olan Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş’de önce Yönetim Kurulu üyeliği ve daha sonra Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Ahmet Çağrı Çiçek, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda çalıştığı süre boyunca otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi için kurulan Değer Tespit Komisyonu’nda aktif görev aldı.

BABA MECLİS BAŞKANI OĞLU EPDK ÜYESİ

2012 yılına gelindiğinde babası Meclis Başkanı olan Ahmet Çağrı Çiçek, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından EPDK’ye atandı. 2018 yılına kadar görevini sürdüren Çiçek, bu tarihte AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ikinci kez EPDK Yönetim Kurulu üyeliğine getirildi.

Ahmet Çağrı Çiçek, bir yıl sonra Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’ne bağlı, Sudan’da “tarımsal” faaliyetler göstermek için kurulan Sudan MTA Company Limited’e yönetici olarak atandı. Çiçek, normal maaşının yanında bu kurumdan da “huzur hakkı” almaya başladı. Ahmet Çağrı Çiçek son olarak babasının da aktif görevde yer aldığı Saray tarafından üçüncü kez EPDK Yönetim Kurulu üyeliğine atandı.

EPDK’YA BİR AKP’Lİ DAHA 

Erdoğan’ın EPDK’ye atadığı bir diğer isim, Erdoğan Tozan oldu. 2009 yılındaki yerel seçimlerde AKP’den Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı olan ancak aday yapılmayan Tozan, buna karşılık görevli olduğu İGDAŞ İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş’den Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kuruluşu olan BOTAŞ International’e “Genel Müdür” olarak transfer oldu. Bir süre bu kurumda olan Tozan, 2018 yılında Erdoğan tarafından ilk kez EPDK yönetimine atandı. Tozan dün ikinci kez yönetime getirildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com