Çiçek ne ima etti: Etkileri hâlâ görülüyor, şiddet, dehşet, İngiltere ile işbirliği…

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek: 2'nci Meşrutiyet'in ilanından sonra seçime gidiliyor... İki parti var... İttihat ve Terakki... Hürriyet ve İtilaf. Bu iki partinin etkileri, bugün hâlâ görülüyor. Şiddet... Dehşet... Yabancı (İngiltere) ile işbirliği...

KRONOS 11 Mayıs 2022 GÜNDEM

Cumhurbaşkanlığı Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Cemil Çiçek

“Geçmişten ders çıkaralım.” diyen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Cemil Çiçek, “Demokratik tövbeye ihtiyaç var.” ifadesini kullandı. Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat, bugünkü yazısında Çiçek ile aralarında geçen sohbetten satır başlarını aktardı:

‘TARİHİN EN BÜYÜK ZULÜM VE GÖÇÜ YAŞANDI’ 

“2’nci Meşrutiyet’in ilanından sonra seçime gidiliyor… İki parti var… İttihat ve Terakki… Hürriyet ve İtilaf. Bu iki partinin etkileri, bugün hâlâ görülüyor. Şiddet… Dehşet… Yabancı (İngiltere) ile işbirliği… Biri diğerine, ‘Gerici’ diyor… Öteki, ‘Dinsiz, imansız, mason’ diye cevap veriyor. İki partide siyaset yapanlar böyle tartışırken, Balkanlar da kaynıyor… Savaş çıkıyor… Sonuçta, bu coğrafya elde kalmıyor… Tarihin en büyük zulmü ve göçü yaşanıyor.

‘VİCDAN MUHASEBESİ YAPMAK ŞART’

Geçmişten ders çıkaralım… Ramazanda midemizle tuttuğumuz orucu, biraz da ağzımızla tutmamız lazım. Demokratik tövbeye ihtiyaç var. Nerede yanlış yaptık diye vicdan muhasebesi yapmak şart. Aksi takdirde, hiçbir tartışma demokrasiye kalite getirmez. Artık temiz bir üslupla tartışalım.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘YOL VE YÖNTEM YANLIŞ DA ONDAN…’

“Neden böyle olduk?” sorusuna Çiçek şu cevabı verdi:

“Siyaset yaparken tercih ettiğimiz yol ve yöntem yanlış da ondan. Siyaset, belli kısa dönemler hariç, hep sorunu konuşuyor… Sürekli sorun konuşulacaksa, partilere ihtiyaç yok ki… Siyaset kurumuna düşen çözümü konuşmaktır… Pozitif politika budur… Biz bunu yapamıyoruz.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com