Çikolata fiyatları cep yakacak: Sebep El Nino…

El Niño iklim olayının Afrika'nın batısında yol açtığı kuraklık nedeniyle, küresel kakao fiyatları yeni bir rekor kırdı. Üreticiler, son aylarda zaten ciddi zam gören çikolata fiyatlarında yeni artış sinyali verdi.

KRONOS 09 Şubat 2024 EKONOMİ

Dünyanın en büyük kakao çekirdeği üreticileri olan Gana ve Fildişi Sahili başta olmak üzere Batı Afrika ülkelerinde yaşanan kuraklık, küresel kakao fiyatlarında yeni bir rekor getirdi. New York Emtia Borsası’ndaki kakao fiyatları dün ton başında 5 bin 87 dolardan işlem görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki büyük salınımlar anlamına gelen, havanın daha sıcak ve kuru hale gelmesine yol açan El Niño’nun en büyük etkisi güney yarımkürede görülüyor. Kuru havanın ve değişen yağmur rutinlerinin etkisiyle, çikolatanın ham maddesi olan kakaonun fiyatı geçen yılın başından beri yaklaşık iki katına çıkmıştı.

KAKAO FİYATLARINDA TARİHİ YÜKSELİŞ
Son rekorun ardından üreticilerden de fiyat artışı uyarısı geldi. Dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden Hershey, “Kakao fiyatlarındaki tarihi yükselişin, bu sene kazanç artışını sınırlaması bekleniyor” açıklaması geldi. Şirketin üst yöneticisi Michele Buck da, fiyat artışının üreticilere zam olarak yansıması ihtimalini dışlamayarak “Fiyatlandırma da dahil olmak üzere elimizdeki tüm araçları kullanacağız” dedi. Hershey’in geçen yılın son çeyreğine ilişkin verilerinde, enflasyondan etkilenen tüketicilerin çikolata harcamalarını kıstığı ve şirketin satışlarının yüzde 6.6 oranında düştüğü görülmüştü.


KAKAO VE ŞEKERİN FİYATINDA CİDDİ ARTIŞ
Cadbury markasının arkasındaki Mondelez şirketi de geçen ay yaptığı açıklamada, ham madde maliyetindeki artışı bu seneki en büyük sorunlarından biri olarak gördüğünü belirtmişti. Şirketin üst yöneticisi Luca Zaramella, hem kakaonun hem şekerin fiyatının ciddi oranda arttığını vurgulamıştı.

EL NİNO NEDİR?
El Nino, Pasifik Okyanusu’nda meydana gelen bir iklim olayıdır. Bu olay, okyanus sıcaklığının artması ve atmosferik basıncın değişmesi sonucunda küresel hava akımlarını etkiler. El Nino, genellikle 2-7 yılda bir ortaya çıkar ve 9-12 ay kadar sürer. El Nino’nun Türkiye üzerindeki etkisi ise kış mevsiminde daha belirgin olur.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com