Çikolataya rekor zam yolda

Küresel kakao fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle dünyanın önde gelen çikolata üreticileri, ürünlerinde fiyat artışı uyarısı yaptı.

KRONOS 13 Şubat 2024 EKONOMİ

Küresel kakao fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle çikolataya rekor zam yolda.

Ekonomim’in haberine göre, en büyük kakao çekirdeği üreticileri Gana ve Fildişi Sahilleri’nde yaşanan kuraklık, küresel kakao fiyatlarında rekor getirdi. Dünyanın önde gelen çikolata üreticileri, ürünlerinde fiyat artışı uyarısı yaptı.

New York Emtia Borsası’nda kakao fiyatları ton başında 6.000 dolara dayanıp tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bazı analistler, fiyatların yıl mevcut seviyelerden gerilerek bitireceği tahmininde bulunuyor. Bazıları ise fiyatların sert şekilde yükselmeye devam edeceği uyarısı yapıyor.

EL NİNO ETKİSİ

Özellikle güney yarımkürede havanın daha sıcak ve kuru hale gelmesine yol açan El Nino’nun Batı Afrika’daki olumsuz etkisiyle, çikolatanın ham maddesi olan kakaonun fiyatı son 1 yılda iki katından fazla artış gösterdi.

Kakao fiyatları, sınırlı arza ilişkin devam eden endişelerle ICE’de 5.970 doları test edip, sonrasında 5.890 dolara indi. Londra’da da fiyatlar 4.800 sterlin seviyelerine geldi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com