Çin: Tam bağımsız Filistin Devleti’nin kurulmasını destekliyoruz

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping: "Tam bağımsız Filistin Devleti'nin kurulmasını destekliyoruz."

KRONOS 30 Mayıs 2024 DÜNYA

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, “Tam bağımsız Filistin Devleti’nin kurulmasını destekliyoruz” açıklamasını yaptı. Cinping, “Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na 3 milyon dolar bağışlayacağız” dedi.

Şi Cinping, başkent Pekin’de gerçekleşen Çin-Arap Devletleri İşbirliği Forumu 10. Bakanlar Konferansı’nda konuştu. Şi, “Tam bağımsız Filistin Devleti’nin kurulmasını destekliyoruz. Bağımsız Filistin Devleti’nin BM’ye tam üyelik talebi yerine getirilmeli” dedi.

NTV’de yer alan habere göre; bölgedeki çatışmaların ardından yeniden yapılanmaya destek verme fikrini benimsediklerini belirten Çin Devlet Başkanı, Gazze’ye acil insani yardıma destek için Yakın Doğu Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na 3 milyon dolar bağışlayacaklarını açıkladı.

ÜÇ ÜLKE FİLİSTİN DEVLETİ’Nİ TANIDI

İspanya geçtiğimiz günlerde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’ni resmen tanıdıklarını duyurdu. Başbakan Sanchez, tüm taraflarca kabul edilmediği sürece 1967 sınırlarındaki değişiklikleri kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Norveç de yürürlüğe giren kararnameyle Filistin Devleti’ni resmi olarak tanıdı. Bu iki ülkenin ardından en son İrlanda da resmi olarak Filistin Devleti’ni tanımıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com