Öğrencileri çıplak aramaya tepki: Soruşturma derhal başlatılsın

İzmir’de Boğaziçi direnişine destek eylemleri sırasında gözaltına alınan gençlerin çıplak aranmasına tepki gösteren hukuk örgütleri, derhal soruşturma başlatılmasını istedi. Avukatlar da suç duyurusunda bulundu.

KRONOS 09 Şubat 2021 GÜNDEM

Hukuk örgütleri, çıplak arama işkencesine dair derhal soruşturma başlatılmasını talep etti

Boğaziçi direnişine destek amacıyla yapılan eylem sırasında gözaltına alınan gençlere yönelik çıplak arama işkencesine tepki gösteren Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği ve İnsan Hakları Derneği’nin İzmir temsilciliklerinden avukatlar, konuyla ilgili derhal soruşturma başlatılmasını istedi.

‘ÇIPLAK ARAMA İŞKENCEDİR’ 

Bayraklı Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasına avukatların yanı sıra pek çok sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi katılarak destek verdi. “Çıplak Arama İşkencedir” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganı atıldı. Hak savunucuları adına hazırlanan basın metnini okuyan avukat Şükran Öztürk, gençlere yapılan işkencenin kamera kayıtlarına, doktor raporlarına ve ifade tutanaklarına da yansıdığına değinerek, şunları söyledi:

‘ÇIPLAK ARAMA YAPILDIĞINI ÖĞRENDİK’ 

“Şahıslar darp ve cebir ile gözaltına alınmış, plastik kelepçe takılmış, yüzüstü yatırılarak ters kelepçe uygulanmış ve iki kadına çıplak arama yapılmıştır. Kadınlara çıplak arama esnasında otur-kalk hareketi de yaptırılmıştır. Çıplak arama uygulamaları esnasında avukatlar yaklaşık 1 buçuk saat boyunca dışarıda bekletildi.

Kadınlardan birinin çıplak arama esnasında çığlık atması üzerine bu çığlık orada bekleyen avukatlar tarafından duyulmuş, bu duruma itiraz edilmiş ve durum İzmir Barosu’na iletilmiştir. İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel’in başsavcı ile görüşmesi akabinde avukatlar içeri alınmaya başlanmıştır. Bunun üzerine müvekkillerimizle görüştüğümüzde çıplak arama yapıldığını öğrendik.”


 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Uluslararası sözleşmelerde ve anayasada işkencenin cezasız bırakılmaması yönündeki maddelere değinen Öztürk, gözaltına alınan ve çıplak aramaya maruz bırakılanlar adına İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Adli soruşturma başlatılması, olay tarihlerinde görevli olan tüm personelin tespit edilmesi ve kamera kayıtlarının derhal emniyetten alınmasını isteyen Öztürk, yaşananlara ilişkin tüm delillerin bizzat savcılık eliyle toplanmasını da talep ettiklerini söyledi.

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com