Finans devinden kritik uyarı

Citigroup analistlerinden Ed Morse, “Bazı analistler emtia fiyatlarının geçen seneki gibi yükselmeye devam etmesini ve yeni bir süper döngünün sürmesini bekliyor, fakat biz bu konuda aynı fikirde değiliz.” dedi.

KRONOS 07 Aralık 2021 EKONOMİ

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Citigroup tarafından hazırlanan bilgi notunda, emtia fiyatlarında yeni bir süper döngünün olmayacağı ve yükselişin devam etmeyeceği belirtildi. Enerji fiyatlarının 2022’nin ilk çeyreğinde gerileyeceğine işaret edildi.

Citi analistlerinden Ed Morse, “Bazı analistler emtia fiyatlarının geçen seneki gibi yükselmeye devam etmesini ve yeni bir süper döngünün sürmesini bekliyor, fakat biz bu konuda aynı fikirde değiliz.” dedi. Morse son süper döngüdeki talep patlamasının bir daha tekrarlanmayacağını dile getirdi.

“ENFLASYON YILIN İKİNCİ YARISINDAN İTİBAREN İNİŞE GEÇECEK”

Morse, enerji maliyetlerinde gelecek yılın ilk çeyreğinde keskin bir düşüş beklediğini ve yılın ikinci yarısında ise enerji fiyatlarındaki düşüşün tarımsal emtiaya da yansıyacağını vurguladı.

Emtia ve enerji fiyatlarının düşüşe geçmesi sebebiyle manşet enflasyonu da aşağı çekeceğini belirten Morse, karbon salınımını azaltma çabalarıyla alüminyum ve bakırıa olan talebin orta dönemde yükselmesini beklediklerini dile getirdi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Bloomberg Emtia Endeksi, salgının küresel olarak başladığı 2020 yılı mart ayından bu yana yüzde 75’ten fazla artış kaydederken, ekim ayı sonunda enerji fiyatlarındaki artışla tüm zamanların zirvesine tırmanmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com