Çocuk kitabında ‘ensest’ skandalı: Bir değil, iki değil…

Çocuk istismarını meşru gösteren kitap Meclis gündeminde... Çocukların için hazırlanan "Onlar Ermiş Muradına-En Güzel Türk Masalları" isimli çocuk kitabında, baba ile kızı arasındaki evlilik meşru gösteriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayıyla yayımlandığı iddia edilen kitaba ilişkin açıklama yapan MEB 'sorumluluk' kabul etmedi.

KRONOS 09 Temmuz 2024 KÜLTÜR

Kültür ve Turizm Bakanlığı onayıyla yayımlandığı iddia edilen ‘Onlar Ermiş Muradına’ isimli çocuk kitabında yer alan ifadeler büyük tepki çekti. Söz konusu kitapta yer alan ifadelerde bir babanın kızıyla evlenebileceği gibi skandal sözler yer aldı. Kitabın sosyal medyada yer almasının ardından kısa sürede çok sayıda tepki geldi.

Akıllarda tek bir soru vardı: Bu kitap denetleme sorumluluğu olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayından nasıl geçti? Tepkiler üzerine ilk açıklama eleştirilerin odağındaki Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi.

MEB ‘SORUMLULUK’ KABUL ETMEDİ
Bakanlık yaptığı yazılı açıklamada, ‘sorumluluk’ kabul etmedi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığımız sadece Bakanlığımız bünyesindeki ders kitaplarının onay sürecini yürütmektedir. Söz konusu içerik, ders kitabı veya yardımcı kaynak değildir, ‘hikaye kitabı’ kategorisindedir. Hikaye, roman, deneme gibi kültür yayınlarına ilişkin eserlerin onay süreçleri Bakanlığımız denetimi alanında değildir.”

MEB’in açıklaması sonrası gözler Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çevrildi.

NE OLMUŞTU?
Söz konusu kitap, 2021 yılında da benzer bir şekilde gündeme gelmişti. Çocukların okuması için hazırlanan “Onlar Ermiş Muradına-En Güzel Türk Masalları” isimli çocuk kitabında, baba ve kızı arasındaki evlilik meşru gösterilmeye çalışıldığı gerekçesiyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kitapla ilgili inceleme başlatmıştı.


O dönem yapılan soruşturmada, kitabın 2015 yılında basıldığı, tekrar baskısının yapılmadığı söylenmişti. Sorun üzerine kitabın tamamı dağıtımcılar ağıyla piyasadan toplatılmıştı. 6 bin kitabın imha edildiği söylenmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com