‘Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz, ama gidecek bir yerimiz yok’

Irak’ın kuzeyindeki askeri operasyondan kaçan siviller: Korkuyoruz. Çocuklarımızın öldürülmesini istemiyoruz, bu yüzden ayrılmalıyız, ancak gidecek bir yerimiz yok ”

KRONOS 22 Haziran 2020 DÜNYA

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak’ın kuzeyindeki askeri operasyonu sürerken, sivil halkın kuzeydeki köyleri terk etmeye başladığı bildirildi. “Pençe-Kartal Operasyonu’nun” başlaması ile paniğe kapılan halk hava saldırılarından ve Türk birliklerinin evlerine girmesinden korktuklarını söylediler.

AP’nin haberine göre Keşani’de yaşayan 15 aile, eşyalarını kamyonlara doldurup kaçmaya çalıştı. “Korkuyoruz. Çocuklarımızın öldürülmesini istemiyoruz, bu yüzden ayrılmalıyız, ancak gidecek bir yerimiz yok ” diyen siviller kendilerini savunmasız hissediyor.

KİMSE ÖNLEM ALMIYOR

İsmini vermek istemeyen bir sivil, Türkiye’nin Kuzey Irak’a düzenli hava ve kara saldırıları gerçekleştirdikleri ama ne Irak hükümetinin ne de bölgesel Irak Kürt yönetiminin bu durumla mücadele etmek için önlem almadığını belirtti.

Irak Kürdistan Bölgesi, TSK’nın yürüttüğü Pençe-Kartal Operasyonu’na ilişkin açıklamasında Türkiye’ye “egemenliğine saygı duyma”, PKK’ya ise “topraklarını terk etme” çağrısı yapmıştı.

5 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Erbil merkezli Rudaw’ın haberine göre, TSK’ya ait savaş uçaklarının Şeladize Nahiyesi’ne bağlı Sidan Köyü’ne düzenlenen hava saldırında 5 köylü hayatını kaybetti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com