Çöküşün ayak sesleri Çin’den geliyor

Piyasalar 300 milyar dolar borcu ile iflasın eşiğine sürüklenen Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande'nin akıbetini merak ederken, başka bir gayrimenkul devi Sinic'in hisseleri yüzde 87 değer kaybettikten sonra işleme kapatıldı. Çin'de başlayan sarsıntının diğer borsaları da vurabileceği belirtiliyor.

KRONOS 20 Eylül 2021 EKONOMİ

Çin’in Şangay merkezli gayrimenkul komisyoncusu Sinic Holding, Hong Kong Borsası’nda yüzde 87 değer kaybettikten sonra şirketin hisseleri işleme kapatıldı. Şirketin yüzde 9,5 faizli 246 milyon dolar değerindeki tahvilinin vadesi 18 Ekim 2021 tarihinde dolacak. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ise geçen hafta şirket için görünümünü negatife çevirmişti.

Hong Kong ve Çin Gayrimenkul Araştırma Müdürü Philip Tse, satışların ana sebebinin likidite endişesi olduğunu belirterek, “Muhtemelen büyük yatırımcıların bazılarına teminat tamamlama çağrısında bulunuldu.” dedi.

Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, Çin borsalarındaki çöküşün emlak balonunu her an patlatabileceğine işaret ederek, “Borcu 300 milyar doları bulan başka Evergrande yalnız değil.” değerlendirmesinde bulundu.

BORSALARDAKİ DÜŞÜŞTEN BANKA HİSSELERİ DE PAYINI ALDI

300 milyar Amerikan Doları borç ile “dünyanın en borçlu şirketi” diye gösterilen Çin’in gayrimenkul devi Evergrande’ye dair endişeler borsalara sıçradı. Emlak şirketlerinin hisse senetlerinde bir yılın en sert düşüşleri gözlenirken, bankalardan Ping An Insurance Group Co.’ya kadar bütün hisseleri ve yüksek faizli dolar tahvilleri değer kaybetti.

https://twitter.com/TurhanBozkurTV/status/1439878422591909890?s=20

Hang Seng Emlak Endeksi yüzde 5,9 kadar geriledi. Söz konusu düşüş 2020 yılı mayıs ayından bu yana en hızlı düşüş olarak kayıtlara geçti. Çin’in piyasa değeri açısından en büyük sigorta şirketi Ping An Insurance Hong Kong piyasasında yüzde 7,3 değer kaybetti.


 

Hong Kong’un gösterge endeksi Hang Seng yüzde 3,3 düşerek son iki yılın en dip seviyesine indi. Yatırım yapılabilir seviyenin altında nota sahip Çin dolar tahvilleri ise 2 sent kadar geriledi.

EVERGRANDE RİSKİ HER GEÇEN ARTIYOR

Çin emlak devi Evergrande’nin finansal sistemi tehdit eden borç krizinde bu hafta önemli bir viraj alınacak. 300 milyar dolardan fazla borcu bulunan Evergrande’nin iki bonosu için perşembe günü faiz ödemesi yapması gerekiyor.

Hâlihazırda banka kredi geri ödemelerinde temerrüde düşen emlak devinin işlem gören tahvil ve bonolarının da değeri giderek düşüyor.

Evergrande’nin bir bonosu, işlemlerde ihraç fiyatının yüzde 30’una kadar gerileyerek güçlü iflas riskine işaret etti. Çin cuma günü finansal sisteme 14 milyar dolarlık kısa vadeli nakit sürse de Evergrande borç riskinin yayılma endişesi piyasalarda hâkim.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com