Çorlu tren faciası: Ceza verilen gazeteci Mustafa Hoş’a destek yağdı

Çorlu'da 25 kişinin öldüğü tren faciasını başından beri yakından takip eden gazeteci Mustafa Hoş, 'Yargı otoritesini bilinçli bir şekilde hedef almak' suçlamasıyla 40 bin TL tazminata mahkum edildi. Hoş'a desteklerini açıklayan gazeteci, sanatçı, kazada ölenlerin aileleri ve çok sayıda yurttaş, cezayı birlikte ödeyeceklerini açıkladı.

KRONOS 06 Şubat 2021 GÜNDEM

Çorlu’da 25 kişinin öldüğü tren faciası davasına bakan savcı Galip Yılmaz Özkurşun, faciayı başından beri yakından takip eden gazeteci Mustafa Hoş hakkında “Yargı otoritesini bilinçli bir şekilde hedef almak”tan 110 bin lira tazminat davası açtı. Mustafa Hoş, 40 bin TL tazminata mahkum edildi.

MUSTAFA HOŞ’A DESTEK YAĞDI: ‘BİRLİKTE ÖDERİZ’  

Hoş’a desteklerini açıklayan gazeteci, sanatçı, kazada ölenlerin aileleri ve çok sayıda yurttaş, cezayı birlikte ödeyeceklerini açıkladı. Mustafa Hoş, “Varolun hepiniz. Gün boyunca o kadar güzel bir dayanışma sergilendi ki… Sonunda gözyaşlarımı tutamadım. Bir kuruşumuzu bile bunlara yedirmeyeceğiz” dedi. Mustafa Hoş, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şöyle dedi:

‘NE KORKARIM, NE VAZGEÇERİM’ 

  • Çorlu treninde 7’si çocuk 25 insan ihmallerden öldü. Belge ve delillerle ihmalleri ortaya çıkardım. Son bilirkişi “TCDD kusurludur” dedi. asıl sorumlular halen yargılanmıyor. Ama bugün ben mahkum oldum. Savcısı Galip Yılmaz Özkurşun’un açtığı davada 40.000 TL tazminata karar verildi.
  • Mahkeme tanıklarımın dinlenmesini bile kabul etmeden ikinci duruşmada alelacele karar açıkladı. Hakkımda açılan ve halen devam eden dava sayısı 9. Yargıtay’da 3 dosya bekliyor. Ayrıca savcılık soruşturma aşamasında olan 3 tane dosya var. tamamı gazetecilik yaptığım için. Davalarla yıldırmaya, korkutmaya vazgeçirmeye çalışıyorlar. Bu da yetmezmiş gibi tazminatlarla açlığa mahkum etmek istiyorlar. Benim param pulum, düzenli bir gelir elde ettiğim bir işim bile yok. Her şeye rağmen ne korkarım ne vazgeçerim. Ben gazeteciyim.
  • Son olarak şunu da ekleyeyim. Savcı Galip Özkurşun Çorlu tren ailelerini davanın seyrini kullanarak (ki bu suçtur) bana karşı kışkırtmaya çalıştı. Onlar aracılığıyla tehdit etti. Tanık dinleme kabul edilseydi aileler mahkemede bunları anlatacaktı.

 

‘CEZAYA ORTAK OLACAĞIZ’

Haberin duyulmasının ardından Mustafa Hoş ile dayanışma mesajları gelmeye başladı. Aileler ve gazeteciler Mustafa Hoş’a verilen cezayı birlikte ödeyecekleri yönünde paylaşımlar yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, gazeteci Enver Aysever, Melda Onur tiyatrocu Şevket Çoruh ve Opera Sanatçısı Güvenç Dağüstün de cezanın ödenmesine destek vereceklerini açıkladı.

Tren faciasında 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel ve eski eşi Hakan Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel, “Çorlu tren katliamı Mustafa Hoş’un ihmalleri yüzünden olmadı! Gerçek sorumlularla uğraşın” dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com