COVID-19 antikorları 3D test çipiyle 10-12 saniyede tespit edilebilecek

Bilim insanları saniyeler içerisinde cep telefonuna Covid-19 test sonucunu iletecek test çipi üretti.

KRONOS 31 Ocak 2021 YAŞAM

Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar , COVID-19 pandemisinden sorumlu virüs olan SARS-CoV-2’ye özgü antikorları saniyeler içinde tespit edebilen, gelişmiş bir nanomateryal tabanlı biyoalgılama çipine ilişkin bulguları yayınladı. Çip, teste ek olarak hastanın yeni aşılara verdiği immünolojik tepkiyi hassas bir şekilde ölçebilecek. Sonuçlar Advanced Materials dergisinde yayımlandı .

TEST NASIL ÇALIŞIYOR?

Test, çok küçük bir kan damlasında (yaklaşık 5 mikrolitre) iki virüs antikorunun, spike S1 proteini ve reseptör bağlanma alanının (RBA) varlığını tespit ediyor. Antikor konsantrasyonları son derece düşük olsa bile test cihazı, bir pikomolar altında (mililitre başına 0.15 nanogram) tespit edebiliyor. Bu tespit, sonuçları saniyeler içerisinde akıllı telefona gönderen elektrokimyasal reaksiyon yoluyla gerçekleşiyor.

Carnegie Mellon Üniversitesinde makine mühendisliği bölümünde biyomonitor cihazlar üzerinde çalışan Doç. Rahul Panat, “COVID-19 antikorlarını hızlı bir şekilde algılayan bir cihaz oluşturmak için nanopartikül 3 boyutlu baskı, kaliteli malzemeler ve üretimdeki en son teknolojileri kullandık” diyor.

AŞILAMA SONRASI BAĞIŞIKLIĞI ÖLÇEBİLİYOR

Test, çok düşük bir hata oranına sahip çünkü cihazda kullanılan antikor ve antijen arasındaki bağlanma reaksiyonu oldukça hassas. Panat, “Tekniğimiz aşılamaya karşı bağışıklık tepkisini ölçebildiğinden, mevcut durumda çok önemlidir” diyor.

Bulaşıcı hastalıkların tedavisinde en önemli aşamalardan biri hızlı teşhis. Bunun için de teknoloji ve tıptaki en son gelişmeleri takip edip yeni yöntemler üretilmesinde yarar var. Böylesine hızlı ve etkili bir test, bütün pandemi sürecini olumlu yönde değiştirebilir.

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com