Cübbeli Ahmet ‘kur korumalı mevduat’ sistemine önce haram sonra helal dedi

Ahmet Mahmut Ünlü 'Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı' modeli için 'hibedir, faiz değildir.' dedi. Cübbeli Ahmet Hoca 25 Aralık'taki konuşmasında faizle işlem yapan bankalardan kur korumalı mevduat hesabı açmanın caiz olmadığı şeklinde fetva vermişti.

KRONOS 06 Ocak 2022 GÜNDEM

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen İsmailağa Cemaati hocalarından Ahmet Mahmut Ünlü, CNN Türk’te Tarafsız Bölge programına katıldı. ‘Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı’ modeli için ‘örtülü faiz’ iddialarını değerlendiren Cübbeli Ahmet, “Kur korumalı mevduatta devletin verdiği miktar hibedir, faiz değildir. Bunu gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.” dedi.

20 ARALIK’TA AÇIKLANDI

20 Aralık akşamı açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizin muhtemel getirisine TL varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni bir aracın devreye alınacağını açıkladı. Erdoğan, döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalara da doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verileceğini duyurdu. ‘Kur korumalı TL vadeli mevduat’ adı verilen bir finansal ürünü birçok ekonomist, ‘Örtülü bir faiz artırımı’ olarak değerlendirmişti.

Ahmet Mahmut Ünlü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Aralık’ta duyurduğu faiz politikalarını ve döviz garantili çevrilebilir mevduat programını değerlendirdi.Cübbeli Ahmet, “Kur korumalı mevduatta devletin verdiği miktar hibedir, faiz değildir. Bunu gönül rahatlığıyla alabilirsiniz” dedi. ‘Kur korumalı TL vadeli mevduat’ adı verilen bir finansal ürünü birçok ekonomist, ‘Örtülü bir faiz artırımı’ olarak değerlendirmişti.

CAİZ OLMADIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Ancak 25 Aralık 2021 tarihinde hükümetin yeni uygulamaya koyduğu sistemle ilgili “Caiz mi faiz mi?” sorusuna cevap veren Cübbeli Ahmet Hoca, faizli işlem yapılan bankalardan kur korumalı mevduat hesabı açıp para almanın caiz olmadığını söyledi.

Cübbeli, o tarihte “Kur farkıyla ilgili soruyorlar. Kalender hoca bir açıklama yaptı. Özetle faizli bankalarda şu an bu sistem beyan edildiği için, buralara Müslüman’ın para yatırması caiz olmadığından dolayı şu anda bu sisteme caiz denmiyor.” ifadelerini kullandı.


 

İsmailağa Cemaati’nden Fatih Kalender’in verdiği kur korumalı mevduat fetvasına katıldığını belirten Cübbeli Ahmet Hoca, faizli bankacılık kurumlarının bu hizmetinden yararlanmanın haram olduğunu ve caiz olmayacağının altını çizdi. Faizsiz finans kurumlarına kur korumalı mevduat hakkı verilmesi durumunda durumun tekrar değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Cübbeli “Ancak finans kurumlarında ise durum değişik. Önüne gelen yatırsın parayı alsın yesin durumu yok. Buradan aldığınla da iki seçeneğin var. Zaruriyetin varsa ihtiyaçlarını karşılarsın, parayı orada bırakamazsın. İhtiyaç yoksa kar payını alır onu fakir fukaraya dağıtırsın” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com