Cumartesi Anneleri: Artık yeter, hukuk devleti istiyoruz

KRONOS 07 Aralık 2019 GÜNDEM

Cumartesi Anneleri’nin protestosu esnasında alanda bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişimi sonrasında müebbet hapis cezasına çarptırılan Hava Harbiye öğrencilerinin aileleri de basın açıklaması yapmak istedi.

‘HARBİYELİ ANNELERE POLİS ENGELİ’ 

Edinilen bilgiye göre, polis Harbiyeli ailelerine engel olarak terör soruşturması için gerekli olduğunu ifade ederek kimliklerini istedi.

“26 yıldır soruyoruz Hüseyin Taşkaya nerede?” diye başlayan basın açıklamasında şunları kaydedildi:

‘İNKAR VE CEZASIZLIK SON BULSUN’ 

“Bireylerin her türlü hak ihlalinden arındırılmış hayat sürmeleri en temel Anayasal haklarıdır. Hiç kimse endişe duygusu ile yaşamaya mahkûm edilemez. Herkesin uğradığı haksızlığın giderilmesini talep etme hakkı vardır. Ancak bizim evrensel hukukun güvencesindeki bu haklarımız yok sayılıyor. Sahip olduğumuz hak ve özgürlüklere hukukun ilke ve esaslarına aykırı bir biçimde müdahale ediliyor. Herkese karşı eşit ve tarafsız davranmakla yükümlü olan kamu görevlileri, bize karşı keyfi, taraflı ve ön yargılı hareket ediyor. Bu yüzden 767 haftadır meydanlardan, sokaklardan haykırıyoruz. Hukuk devleti insan haklarına saygılı ve bu hakları koruyan adalete ve eşitliğe uygun bağımsız bir hukuk düzeni kuran devlettir. Artık yeter. Kayıplarımıza ve adalete ulaşmak için hukuk devleti istiyoruz. 767. haftamızda Taşkaya ailesinin kuşaktan kuşağa geçen Hüseyin Taşkaya dosyasındaki inkâr ve cezasızlık son bulsun, adalet sağlansın talebine eşlik etmek için buluştuk.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com