Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin’den baskı gelince attığı Tweeti sildi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İzmir Depremi’nin ardından yardım teklifinde bulunan ülkelere teşekkür ettiği tweetini silmesi, Tayvan basınında gündem oldu.

KRONOS 03 Kasım 2020 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şi Cinping.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İzmir Depremi’nin ardından yardım teklifinde bulunan ülkelere teşekkür ettiği tweetini silmesi, Tayvan basınında gündem oldu.  Tayvan gazeteleri, Erdoğan’ın tweetini Çin’in baskısıyla silmek zorunda kaldığını öne sürdü.

Taipei Times gazetesinde yayımlanan haberde, “Erdoğan 31 Ekim’de yardım teklifinde bulunan ülkelerin adlarını değil bayraklarını paylaşmıştı ve paylaşımında Tayvan bayrağı da vardı. Daha sonra bu tweeti silip Tayvan bayrağı çıkarılmış görseli paylaştı” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın sildiği tweeti

Gazeteye göre parlamentoda muhabirlerini sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Joseph Vu, “Türkiye’deki temsilciliğimizin edindiği bilgiye göre bu Çin’in baskısı sonucu gerçekleşti” dedi. Joseph Vu, afet yaşayan ülkelere yardım etmeye devam edeceklerini söyledi.

Tayvan merkezli Merkezi Haber Ajansı’na göre Başbakan Su Sen-çang ise bu örneğin “Çin yöneticilerinin eski kafalılığını” gösterdiğini söyledi.

Liberty Times gazetesi de “Çin’in kurt savaşçıları tekrar baskı yapıyor!” başlığını kullandı. Gazete çok sayıda bayrağın yer aldığı paylaşımın birkaç saat içinde kaldırıldığını yazdı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin’den baskı gelince attığı Tweeti sildi

d Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin’den baskı gelince attığı Tweeti sildi

d Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin’den baskı gelince attığı Tweeti sildi

Taiwan News sitesi ise “Dışişleri Bakanlığı bunun Tayvan’ı yıldırmayacağını ve Türkiye’ye yardım teklifine devam edeceklerini söyledi” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tweetini silmesi Çin basınında da yer aldı. Devlet kontrolündeki milliyetçi Global Times sitesi “Bazı Tayvanlı ayrılıkçılar Erdoğan’ın yeni tweetinin altında toplaşarak Türkiye’den özür talep etti” ifadesini kullandı. Site, Erdoğan’ın paylaşımını kaldırmasının, Türkiye’nin bu konuda Çin’in politikalarını kabul ettiğini gösterdiğini aktardı.

Sina.com haber portalı da Tayvan’da iktidarda olan Demokratik İlerici Parti yöneticileri için “Parti liderliği doğal afetleri böylesi aşağılık eylemler için kullanıyor” ifadelerini kullandı.

TAYVAN VE ÇİN 1949’DA AYRILMIŞTI

Çin ile Tayvan 1949’a kadar süren iç savaşta bölünmüş, Çin anakarası Mao Zedong liderliğindeki komünistlerin kontrolünde kalırken kapitalistler Tayvan’a çekilmişti.
Çin Cumhuriyeti olan Tayvan da Çin’i kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor. Tayvan’ı yalnızca Birleşmiş Milletler üyesi 14 ülke tanıyor. 50’den fazla ülke ise temsilcilik ofisleri veya konsolosluklar aracılığıyla Tayvan ile gayrı resmi bir ilişki sürdürüyor.

Türkiye de Tayvan’ı tanımayan ülkeler arasında.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com