Cumhurbaşkanı yardımcısı çift maaşı savundu: Vermezsek kamuyu zarara sokarız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz kamuda çift maaşı böyle savundu: "Kamu ortak olduğu için kamuya belli bir yönetim hakkı oluşuyor. Bunu hiç almayalım dediğinizde kamuyu bu sefer zarara uğratmış oluyorsunuz."

KRONOS 19 Mayıs 2024 EKONOMİ

Emeklilere ve memurlara zam yapmayan hükümet, kamuda birden fazla maaşın verilmesini savundu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ikinci maaşın verilmemesi durumunda kamunun zarara uğrayacağını öne sürdü.

Cevdet Yılmaz, tv100’de konuk olduğu programda, gazetecilerin, “Kamu çalışanlarına çift maaş verilmeye devam edilecek mi?” sorusuna yanıt verdi. Yılmaz, “Kamu ortak olduğu için kamuya belli bir yönetim hakkı oluşuyor. Bunu hiç almayalım dediğinizde kamuyu bu sefer zarara uğratmış oluyorsunuz” dedi.

Yılmaz, ikinci maaş için bir limit belirleneceğini ve bu rakamın ilk maaştan daha düşük olacağını da öyledi.

‘BUNU HİÇ ALMAYALIM DEDİĞİNİZDE…’

Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:

“Örnek olarak söylüyorum; bir tane kamu görevlisi, kamunun iştiraki olan bir bankada görev yapıyor. Kamu ortak olduğu için kamuya belli bir yönetim hakkı oluşuyor. Bunu hiç almayalım dediğinizde kamuyu bu sefer zarara uğratmış oluyorsunuz. Yani bankada kalmış oluyor. Şöyle çözdük bunu, orada görevlendirilen kamu görevlisi belli bir limit içerisinde maaş alabilsin sadece. Maaşı kadar olmaz, daha düşük olur. Bir YPK (Yüksek Planlama Kurulu) kararı vardı geçmişte, kamu görevlileri için sınır koyan. Onunla bağlantılı bir limit olacak ve çok yüksek bir rakam olmayacak bu. Ama onun üstünde aldığını da bütçeye kaydedeceğiz. Yani diyelim 200 bin lira yönetim kurulunda kamu hakkı var, bunun 50 bin lirasını almış olacak. Bunun üstündeki rakam, mesela 150 bin lira bütçeye gidecek. Genel bütçemize gelir olarak kaydedilmiş olacak.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com