Danıştay’dan İBB lehine karar: Toplu taşımada yetki valiye değil belediyeye aittir

Danıştay, yetkiyi büyükşehirlerden alıp il mülki idarelerine veren yönetmelik değişikliğini iptal etti. Ulaşım ve toplu taşımayla ilgili hususlarda karar alma ve tasarrufta bulunma yetkisinin belediyelere ait olduğu belirtildi. 

KRONOS 06 Ekim 2023 GÜNDEM

Danıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaştırma Bakanlığı’nın havalimanlarına yönelik taşımacılık yapan araçlarla ilgili yönetmelik değişikliği hakkında açtığı davada karar verdi. Danıştay, yetkiyi büyükşehirlerden alıp il mülki idarelerine veren yönetmelik değişikliğini iptal etti. Ulaşım ve toplu taşımayla ilgili hususlarda karar alma ve tasarrufta bulunma yetkisinin belediyelere ait olduğu belirtildi.

5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile “büyükşehirlerde ulaşım hizmetlerini planlamak; yürütmek, kurmak, kurdurmak, işletmek, işlettirmek ve toplu taşıma araçlarına ruhsat vermek” yetkileri 2020 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) alınarak il mülki idarelerine verilmişti.

İBB, ilgili kararın 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanuna ve il mülki idarelerine verilen yetkinin büyükşehir belediyeleri koordinasyon merkezleri yönetmeliği hükümleri ile belirlenmesi gerekliliği nedeniyle düzenlemenin iptalini istemişti.

EMSAL TEŞKİL EDİYOR

Davayı gören Danıştay 8. Dairesi, İBB’yi haklı buldu ve söz konusu düzenlemeyi iptal etti. Danıştay kararında, kanunla belediyelere verilen yetkinin yönetmelik ile belediyenin yetkili karar mercilerinden alınarak doğrudan mülki idare amiri yetkisine bırakılmasının hukuka aykırılığına vurgu yapıldı. Ulaşım ve toplu taşıma ile ilgili hususlarda karar alma ve tasarrufta bulunma yetkisinin belediyelere ait olduğu açıkça belirtildi. Karar bu yönüyle, UKOME’nin yapısını değiştiren yönetmelik davası için de emsal teşkil ediyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com