Danıştay’dan ‘Togo Kuleleri’ kararı: Yoğunluğu azaltılmalı

Eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün tarafından yaptırılan TOGO kuleleriyle ilgili Danıştay son kararını verdi. 20 bin metrekarelik inşaat alanına 120 bin metrekarelik inşaat yapılan proje için mahkeme, Belediye Meclisi’nin aldığı 'inşaat yoğunluğunun azaltılması' kararına uyulmasını istedi.

KRONOS 12 Şubat 2021 GÜNDEM

Mahkeme kararı uygulanırsa, Togo Kuleleri'nin yoğunluğu azaltılacak yani 27 katın bir bölümü ‘tıraşlanacak’.

Ankara’nın gündeminden 2016 yılından beri düşmeyen CHP eski milletvekili ve eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün tarafından yaptırılan TOGO kuleleriyle ilgili Danıştay son kararını verdi.

‘TIRAŞLANACAK…’ 

20 bin metrekarelik inşaat alanına 120 bin metrekarelik inşaat yapılan proje hakkında mahkeme, Belediye Meclisi’nin aldığı inşaat yoğunluğunun azaltılması kararına uyulmasını istedi. Mahkeme kararı uygulanırsa, inşaatın yoğunluğu azaltılacak yani 27 katın bir bölümü ‘tıraşlanacak’.

KAMU YARARINA AYKIRI

Togo ikiz kuleleriyle ilgili süreç 2016 yılında başladı. Kulelerin imar planı değişikliği, Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde onaylandı. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kulelerin inşasına ilişkin imar planı değişikliğine karşı ‘kamu yararına aykırı olduğu’ gerekçesiyle dava açtı. Mahkeme söz konusu değişikliği kamu yararına aykırı buldu.

MAHKEME PLANI İPTAL ETTİ AMA İNŞAAT MÜHÜRLENMEDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve müdahil Sinan Aygün Gayrimenkul Yatırım A.Ş. ile TOGO Gayrimenkul Yatırım A.Ş., bu kararı istinafa taşıdı ancak istinaf mahkemesi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ve müdahil Sinan Aygün Gayrimenkul Yatırım A.Ş. ile TOGO Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’nin başvurularını reddetti. Melih Gökçek’in 2017’de istifası sonrası göreve gelen Mustafa Tuna döneminde inşaatın imar değişikliği mahkeme tarafından iptal edildi ancak inşaat mühürlenmedi.

YAVAŞ SEÇİLDİKTEN SONRA MÜHÜRLENDİ

1,5 emsale indirilmesi, yani 120 bin metrekarelik kulelerin 30 bin metrekareyle indirilmesi yönünde mahkemenin aldığı kararı dikkate alıp AKP grubu da daha önce 1,5 emsale indirilmesi yönünde oy kullanmıştı. Ancak, kulelerin mahkeme kararına göre indirilmesi için yıkımı gündeme geldiğinde, AKP Grubu’na gelen talimat üzerine bu kez aynı konuda “şerh” konuldu.

TOGO kuleleriyle ilgili mahkeme kararının Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan gizlendiği süreç içinde, kulenin yüzde 30 olan inşaat seviyesinin yüzde 70’e çıktığı anlaşıldı. Yavaş, 31 Mart’ta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra belediye, söz konusu mahkeme kararına bir üst mahkemede itiraz etmedi, 16 Aralık 2019’da da inşaat mühürlendi.


 

AYGÜN, 25 MİLYON RÜŞVET İDDİASINI GÜNDEME GETİRDİ

Sinan Aygün, Mansur Yavaş ve ekibinin, TMMOB lehine çıkan mahkeme kararını bir üst mahkemeye taşımak karşılığında kendisinden 25 milyon TL rüşvet istediğini iddia etti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendisini rüşvet istemekle suçlayan Sinan Aygün hakkında suç duyurusunda bulundu. Aygün, Yavaş’ın, CHP’li meclis üyelerini kendisine göndererek rüşvet talebinde bulunduğunu açıkladı ancak daha sonra bu açıklamasının yanlış anlaşıldığını savundu.

YAVAŞ: İFTİRA, DİZ ÇÖKECEKTİ, YİNE ÇÖKTÜ

Mahkeme kararıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Sinan Aygün’ün Togo Kuleleri ile ilgili iddialarının mahkeme kararı ile de yalan olduğunu açıkladı. Yavaş “Yalan, iftira ve harama karşı mücadelemiz karşılığını buldu. Mahkeme, Togo Kuleleri’yle ilgili kararını verdi, biz haklı çıktık. İftira, diz çökecekti, yine çöktü. Hak yerini bulacaktı, yine buldu. Doğru duvar yıkılmazdı, yine yıkılmadı. Ankara’mız için hayırlı olsun” ifadelerini kullanıldı.

‘TOGO İKİZ KULELERİ YOK HÜKMÜNDE’

Konuya ilişkin, TOGO Kuleleri’ne dava açarak planın iptal edilmesini sağlayan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise “Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Togo ikiz kulelerinde yönelik açtığımız plan davasında iptal kararını, Danıştay 6. Dairesi kararı onadı. Plan iptal. Togo İkiz kuleleri yok hükmünde” açıklamasında bulundu.

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com