Dante’nin adı 720 yıl sonra temizlenecek

1302 yılında Floransa'dan sürgün edilen şair Dante Alighieri hakkında verilen sürgün ve ölüm cezasının iptal edilmesi için girişimler başladı.

KRONOS 02 Şubat 2021 KÜLTÜR

Modern İtalyan dilinin kurucularından biri olarak kabul edilen şair Dante için 700 yıl sonra iade-i itibar davası açılıyor.

Dante Alighieri, 1302 yılında yolsuzlukla suçlanmış ve Floransa’dan sürgün edilmişti. Dante’nin soyundan gelen Sperello di Serego Alighieri, büyük dedesinin ‘adını temizlemek’ için hukuk yoluna başvuracak.

ÖNCE SÜRGÜN, SONRA ÖLÜM CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Batı edebiyat kanonunun merkezinde yer alan Dante’nin ‘itibar’ konusunda pek katkıya ihtiyacı olmasa da Sperello di Serego Alighieri, şair hakkında verilen siyasi kararların iptal edilmesini istiyor. Hukuk profesörü olan Alighieri, Dante’ye 14. yüzyılın siyasi makamları tarafından verilen cezanın bozulması için tarihçileri, dilbilimciler ve avukatlardan oluşan bir grupla girişimlerde bulunacak.

Dante yaşadığı dönemde siyasi rakipleri tarafından yolsuzlukla suçlanmış, iki yıl Floransa’dan sürgün cezasına çarptırılmıştı. Kararın verildiği mahkemede hazır bulunmadığı için Dante hakkında idam kararı verilmişti.

Büyük dedesi Dante hakkında verilmiş iki karar bulunduğunu hatırlatan Sperello di Serego Alighieri, “Birinci ceza sürgün, ikincisi ölüm cezası. Bu iki kararın bugünün hukuk kurallarının ışığında geçerli olup olmadığını görmek ilginç olacak” diye konuştu. Alighieri, amacının şair büyük dedesinin adını siyasi kararlardan ‘temize çıkarmak’ olduğunu belirtiyor.

Dante’nin başyapıtı İlahi Komedya edebiyat tarihinin en önemli metinlerinden biri olarak kabul ediliyor. 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com