Darbe girişiminden tutuklama, ‘örgüt üyeliğinden’ ceza

KRONOS 29 Kasım 2019 GÜNDEM

15 Temmuz’daki darbe girişimi ile ilgili İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’ndaki faaliyetler kapsamında ayrılan dosyadaki 29 kişinin yargılandığı davada karar çıktı. Nurettin Çakmak’a “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçlamasıdan müebbet hapis cezası veren heyet, aynı suçlamasından Bekir Çakmak’a 15 yıl, Erdal Müniroğlu’na ise 12,5 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, 17 kişinin ise beraatine karar verdi.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu kişiler Bekir Çakmak, Nurettin Çakmak, Birol Abbas, Erdal Müniroğlu ve tutuksuz yargılananlar katıldı. Sanık avukatları ve müşteki Cumhurbaşkanlığı’nın avukatı da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada, son sözleri sorulan sanıklar, darbe girişimiyle bir bağlantılarının olmadığını söyleyerek beraatlerini talep etti.

DARBE GİRİŞİMİNDEN TUTUKLAMA, ‘ÖRGÜT ÜYELİĞİ’NDEN CEZA

Mahkeme heyeti, savunmaları ve son sözlerini aldıktan sonra kararını açıkladı. Heyet sanıklardan Nurettin Çakmak’a “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçlamasından müebbet hapis cezası verdi. Heyet, aynı suçlamasından sanıklar Bekir Çakmak’a 15 yıl, Erdal Müniroğlu’na ise 12,5 yıl hapis cezası verdi. Heyet, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasından Serdar Asma’ya 8 yıl 9 ay, Yener Çakır’a 7 yıl 6 ay, Emrah Ünlü ve Rıfat Gürkan’a ise 6 yıl 3’er ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, aynı suçlamasından 7,5 yıl ceza alan sanık İrfan Can’ın cezasını etkin pişmanlık hükümleri kapsamında 1 yıl 6 ay 22 güne indirdi. Mahkeme, sanıklar Ahmet Önal, İhsan Öztürk ve Mehmet Ali Yaşar “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasından 6 yıl 3’er ay hapse çarptırıldı.

Mahkeme heyeti, Ali Eti’nin “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçlamasını yardım aşamasında olduğu gerekçesiyle 13 yıl 4 ay hapse mahkum ederek, tutuklanmasına karar verdi. Sanık Ali Eti, duruşma salonundaki kolluk görevlilerince tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mahkeme heyeti, 17 kişinin ise beraatine hükmetti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yargılanan eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan’ın da aralarında bulunduğu 68 jandarma personelinin yargılandığı davada, 29 kişinin dosyasının ayrılmasına karar vermişti. Mahkeme, 18 Nisan 2019’daki duruşmada, İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan’ın da aralarında bulunduğu 39 jandarma personelinin yargılandığı davayı karara bağlayarak, 11 kişinin müebbet hapis, 19 kişinin da 12 yıl 6 ay ile 15 yıl 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmasına hükmetmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com