‘Darbe toplantısı’ iddiası çöktü: 141 ağır müebbet verilen albay görevinin başındaymış

15 Temmuz darbe girimi öncesinde Ankara'da bir villada darbe hazırlığı toplantısına katıldığı iddiasıyla 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Jandarma Kurmay Albay Murat Koçyiğit’in o tarihlerde görevinin başında olduğu ortaya çıktı.

KRONOS 06 Mayıs 2024 GÜNDEM

15 Temmuz darbe girimi öncesinde 6-9 Temmuz tarihlerinde Adil Öksüz başkanlığında Ankara Çayyolu’ndaki bir villada yapıldığı ileri sürülen darbe hazırlıklarına katıldığı iddiasıyla 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Jandarma Kurmay Albay Murat Koçyiğit’in 1-10 Temmuz tarihleri arasında Jandarma Okullar Komutanlığı’na vekalet ettiği belirlendi.

Sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi olduğu öne sürülen isimler hakkında 15 Temmuz’da hayatını kaybeden  108 kişli ile ilgili olarak Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davada eski Jandarma Kurmay Albay Murat Koçyiğit, Temmuz’un ilk haftasında darbenin planlandığı villada olduğu gerekçesiyle cezalandırıldığını, oysa 1-10 Temmuz tarihlerinde dönemin Jandarma Okul Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu izinli olduğu için ona vekalet ettiğini anlatıp bunun Jandarma Genel Komutanlığı’na sorulmasını istediğini, Mahkeme’nin de yazı yazdığını hatırlatarak cevabın gelip gelmediğini sordu.

Mahkeme Başkanı dosyalara bakarken avukatlar, “Geldi. O tarihlerde Tuğgeneral Sadık Köroğlu’na Murat Koçyiğit’in vekalet ettiği bildirilmiş.” dedi. Bunun üzerine Koçyiğit şunları söyledi:

“Bu niçin önemli? Çünkü 6-9 Temmuz tarihleri arasında darbenin hazırlık toplantılarına katıldığım iddia ediliyordu. İki gizli tanık, ‘Murat Koçyiğit yoktu.’ demesine rağmen cezalandırıldım. Burada jandarmalar var, sorulsun; Okullar Komutanlığı’na vekalet eden birisi, görev yerinden bir dakika ayrılabilir, telefonunu günlerce kapatabilir mi? ‘Olamaz.’ diyecekler, olmadı da zaten; ama bana talimatla ceza verildi.”

Davayı takip eden gazeteci Müyesser Yıldız‘ın aktardığına göre duruşmada şunlar yaşandı:

Sanıklardan dönemin 2. Ana Jet Üs Komutanı eski tümgeneral Kubilay Selçuk, Doğu Perinçek’in 15 Temmuz tuzağının maşası olduğunu söyledi. Selçuk şunları söyledi:

“Bu bildiride, ’15-16 Temmuz’da herkesin sindiği ortamda Vatan Partisi olarak kanlı bir şekilde gladyoyu yere serdik.’ deniliyor. Perinçek, gladyonun ta kendisidir. Adaleti arıyorsanız, şehitlerin faillerini arıyorsanız ona bakacaksınız, o adamı buraya getireceksiniz. 15 Temmuz tuzağını hazırlayan Hulusi Akar ve Hakan Fidan var. Ben hiçbir zaman tiyatro oynamadım. Ben buradayım, o cambazlar ise orada dizilerle neler yapıyor. Goncalar dizisinde ne yapıyorlar? ‘Derinlerle yönetilirsin, korkun, sinin’ diyorlar. Ey milletim, kendine gel, uyan artık. Doğu Perinçek daha neler yumurtlamış? 15 Temmuz tuzağının hazırlayıcılarının maşası olarak, harekât ortamının şekillendirilmesinden söz ediyor. Bu kampanyanın propagandada kalmayacağını, asıl amacın örgütlenme olduğunu anlatıyor. Bu sivil bildirge gibi gözüküyor, ama tam bir kalkışma planlamasıdır. Suç duyurusunda bulunuyorum.”

Öte yandan sanık askerlerden dönemin Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Muhsin Kutsi Barış ise, “15 Temmuz için ‘başarısız bir darbe girişimi’ deniliyor. Hayır, 15 Temmuz başarısız bir darbe değil, yapanlar ve failleri açısından son derece başarılı bir darbedir.” iddiasında bulunduktan sonra geçen hafta dönemin MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı kaçırmaya teşebbüs davasında tanık olarak dinlenen eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in bu davada da tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Sanık Osman Kılıç da 15 Temmuz’da polis ve jandarma özel harekât ile askerin kullandığı silahlar, ayrıca Emniyetin o gece dağıttığı silahların balistik incelemesinin yapılması halinde öldürme ve yaralamaların gerçek faillerinin ortaya çıkacağını belirterek, “Her defasında bu talebimi herhangi bir gerekçe göstermeden reddediyorsunuz. Ancak gelecek celse yine tekrar edeceğim.” dedi.

Sanıklar ve avukatlarının beyanlarının tamamlanmasından sonra Savcı, şehitlerle ilgili asli faillerin yargılandığı dosyalar ile Genelkurmay Çatı Davası’nın Yargıtay incelemesi sonuçlarının beklenmesi yönünde mütalaa verdi.

Mahkeme de, sözkonusu dosyaların sonucunun beklenmesine ve tanık dinlenmesi taleplerinin bu aşamada reddine karar vererek, duruşmayı 14 Nisan 2025’e erteledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com