Davutoğlu: AKP dağılma sürecine girdi, Erdoğan’ı ciddi yol ayrımları bekliyor

Ahmet Davutoğlu: "Erdoğan'ın artık Bahçeli ile seçim kazanma şansı yok. AK Parti yerel seçimden sonra dağılma sürecine girdi. Sayın Erdoğan'ı önümüzdeki günlerde çok ciddi yol ayrımları bekliyor."

KRONOS 23 Nisan 2024 GÜNDEM

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın artık MHP lideri Devlet Bahçeli ile seçim kazanamayacağını söyledi ve “AK Parti yerel seçimden sonra dağılma sürecine girdi. Sayın Erdoğan’ı önümüzdeki günlerde çok ciddi yol ayrımları bekliyor” dedi.

Yerel seçim sonuçlarına ilişkin konuşan Davutoğlu, “CHP’nin yerel seçimlerdeki başarısında bedeller ödedik. Türk siyasetinde benim kadar ağır bedel ödeyen insan azdır. Protestoları göze aldık” ifadelerini kullandı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, ‘yerel halk’ (locals) ifadeleriyle gündeme gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i hedef alan açıklamasıyla ilgili de Davutoğlu, “Ekonomi bilgisinden yoksun bir açıklama. Takip ettiği siyaset bilgi değil, algı siyaseti. İngilizce bilen ekonomi forumlarına katılan herkes ‘locals’ ifadesinin yerleşik yatırımlar için kullanıldığını bilir. Ekonomide Şimşek’in günah keçisi ilan edilme sürecinde düğmeye basıldı” diye konuştu.

BAHÇELİ, ‘EKONOMİDEN BİZ SORUMLU DEĞİLİZ’ MESAJI VERDİ

KARAR TV’ye konuşan Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bahçeli, AK Parti’yi dizayn etmeye çalışıyor. 31 Mart sonrası Cumhur İttifakı dağılmaya başladı. Cumhur İttifakı yavaş yavaş parçalanıyor. Önce Yeniden Refah Partisi ayrıldı, ayrılmadıysa bile bir çizgi koydu. AK Parti içerisinde tartışmalar var. Görülen bir parçalanma olmasa bile ortak çıkarları olduğu için birleşiyorlar. Geçen sene Millet İttifakı seçimi kazanamayınca muhalefette ciddi bir dağınıklık oldu. Şimdi ise yerel seçim yenilgisi sonrası Cumhur İttifakı’nda aynı dağılma süreci adım adım başlıyor. Sayın Bahçeli, Mehmet Şimşek çıkışıyla birlikte ‘biz ekonomiden sorumlu değiliz’ mesajını verdiğini düşünüyorum.

Erdoğan’ın artık Bahçeli ile seçim kazanma şansı yok. Sayın Erdoğan’ı önümüzdeki günlerde çok ciddi yol ayrımları bekliyor. Bu yol ayrımlarına nasıl karar vereceği de hem AK Parti’nin hem de şahsi kariyerinin nasıl gideceğine ve hatta nasıl biteceğine karar verecek.

EN AĞIR BEDEL ÖDEYEN SİYASETÇİYİM

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş olmasaydı muhafazakar oylar CHP’ye gitmezdi. CHP’nin yerel seçimlerdeki başarısında bedeller ödedik. Türk siyasetinde benim kadar ağır bedel ödeyen insan azdır. Protestoları göze aldık.

Türkiye’de merkez sağ darmadağın oldu. Sekiz yıldır ambargo altındayım. TRT sadece adımı kötü haberlerde geçirdi. AK Parti tabanına yöneldik ama olmadı. Türkiye’yi içeri kapatmak, AK Parti’yi kuruluş felsefesinden koparıp devletteki bir grubun güvenlikçi politikalarının aygıtı haline getirmek isteyenler benim üzerime geldiler. Söylediklerim yapılsaydı Altılı Masa seçimi kazanırdı. Kılıçdaroğlu’na söylemiştim; ‘kadromuzu açıklamamız gerekiyor’ diye. Merkez Bankası için isim önerimiz şu vesaire gibi. Bunun yerine Ümit Özdağ ile gizli protokol yapıldı. Siyaset bununla birlikte bir sınama dönemine girdi.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com