Davutoğlu: Tarihimizin en büyük diplomatik krizini çıkarmak için bu telaş neden?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını isteyen 10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etme talimatı veren Erdoğan'a tepki gösterdi. Davutoğlu, "Adaletinizden kendi vatandaşlarınız şüphe duyarken ne yargınızın ne de ülkenizin bir itibarı kalmaz" dedi.

KRONOS 23 Ekim 2021 GÜNDEM

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını isteyen 10 ülkenin büyükelçisini ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesi için talimat verdiğini açıklaması siyasette şok etkisi yarattı.

Erdoğan’a tepki gösteren isimlerden biri de AKP’de uzun yıllar Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık yapan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’ndan geldi.

“10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etmenin ne Osman Kavala ile ne de yargı bağımsızlığıyla bir ilgisi vardır” diyen Davutoğlu, “Öyle olsaydı ağır ithamlar altındaki Rahip Brunson Trump’ın telefonu ile Deniz Yücel ise Merkel’in talebiyle bırakılmazdı” ifadesini kullandı.

‘ÜLKEYE YAZIK EDİYORSUNUZ’

Davutoğlu şöyle devam etti: “Devlet aklının yerini sokak kavgası söylemi aldı. Ülkeye yazık ediyorsunuz! Bağımsız yargımızın kararlarına karşı iç ve dış müdahalelere hep birlikte karşı çıkalım. Ancak, yargımızın başka başkentlerden talimatlarla çalışabileceği algısını bu iktidar oluşturmuştur.”

‘KAVALA’YA ADİL YARGILANMA HAKKI VERDİĞİNİZDE BAŞKA BAŞKENTLERİ SUSTURURSUNUZ’

“Hukuku ayaklar altına alarak, dış politikayı at pazarlığına çeviren bu iktidar, ülkemizin itibarını yok etmiştir. Kavala’ya her vatandaşımızın hak ettiği bağımsız ve adil yargılanma hakkını verdiğinizde başka başkentleri de susturursunuz!”


 

‘TARİHİMİZİN EN BÜYÜK DİPLOMATİK KRİZİNİ ÇIKARMAK İÇİN BU TELAŞ NİYE?’

“En fazla ihracat yaptığımız ülkelerle tarihimizin en büyük diplomatik krizini çıkarmak için bu telaş ve istek nedendir? Adaletinizden kendi vatandaşlarınız şüphe duyarken ne yargınızın ne de ülkenizin bir itibarı kalmaz. Yazık!”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com