Davutoğlu’ndan Erdoğan’a ‘İsrail’ tepkisi: Kim yazdı bu metni sana?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gazze-İsrail hattında yaşanan çatışmalarla ilgili açıklamasına tepki gösteren Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, "Filistin var mı bu cümlenin içinde, yok. Filistin diye bir kavram var mı? Kim yazdı bu metni Sayın Erdoğan sana?" diye sordu.

KRONOS 09 Ekim 2023 GÜNDEM

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Hamas’ın saldırılarıyla Gazze-İsrail hattında yaşanan çatışmalara ilişkin açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çatışmaya ilişkin “iki tarafı da itidale çağıran” açıklamasına tepki gösteren Davutoğlu, Erdoğan’ın geçmiş açıklamalarını hatırlattı.

Erdoğan’ın açıklamasının yüreğini yaraladığını söyleyen Davutoğlu, “Sayın Erdoğan ‘One minute’ dediğinde yanındaydım ve ayrılırken, ‘Bugün tarihi değiştiren bir söz söylediniz. Hiç geri adım atmayın sayın başbakanım’ dedim. Aynı Sayın Erdoğan’ın dünkü konuşmasındaki metni okuyorum. ‘İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın tarihi ve dini statüsünün aşındırmaya yönelik her türlü girişimin ve işgalin karşısında durmaya devam edeceğiz.’ Doğru, ama devamındaki cümleye bakın. ‘Türkiye olarak bu sabah İsrail’de meydana gelen hadiseler ışığında tüm tarafları itidalle hareket etmeye, yerini daha da hızlandıracak fevri adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz.’ Arkadaşlar Filistin var mı bu cümlenin içinde, yok. Filistin diye bir kavram var mı? Kim yazdı bu metni Sayın Erdoğan sana?” şeklinde konuştu.

‘DİNLERKEN TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU’

“Senin 7,5 yıl başdanışmanlığını yaptım. Beraber Filistin için aynı odada ağladık” diyen Davutoğlu, “Gerçekten ağladık 2014 savaşında. Bütün bölgeyi dolaşıp barış getirmek için çaba sarf ettiğimiz 2009 savaşında 10 gün uyku yüzü, yatak yüzü görmeden Kahire-Şam-Tel Aviv arasında arabuluculuk yaptım ben. Ateşkes yaptık. Ama hiçbir yerde İsrail’deki hadiseler demedik biz. Bu ne demek? Bir cümle önce Mescid-i Aksa’dan bahsedeceksin. Bir cümle sonra İsrail diyeceksin. Arkadaşlar bu tarih bilincinin bitmesidir, bu siyasetin bitmesidir. Mescid-i Aksa asla İsrail toprağı değildir. Gazze asla İsrail toprağı değildir. Filistin asla İsrail toprağı değildir. Emin olun dinlerken tüylerim diken diken oldu” şekline konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com