Davutoğu’ndan Yalçınkaya kararına yorum: Binlerce kişi akrabalarıyla tutuklandı, yandaşlar zengin edildi

Davutoğlu, AİHM'in Yalçınkaya kararına ilişkin konuştu. On binlerce kişinin akrabalarıyla birlikte tutuklandığını söyleyen Davutoğlu, iktidar yandaşlarının 'FETÖ Borsası' üzerinden zengin edildiğini kaydetti.

KRONOS 04 Ekim 2023 GÜNDEM

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’nin ByLock kullandığı ve Bank Asya’da hesabı bulunduğu gibi gerekçelerle  öğretmen Yüksel Yalçınkaya’nın açtığı davada Türkiye’nin hak ihlalinde bulunduğuna hükmettiği kararın yankıları devam ediyor. Türkiye’de on binlerce kişiyi yakından ilgilendiren ve hukukçuların emsal olarak nitelendirdiği AİHM kararına ilişkin Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’ndan ilk yorum geldi.

Meclis’te Saadet Partisi, Gelecek Partisi ortak grup toplantısında açıklama yapan Ahmet Davutoğlu, on binlerce kişinin akrabalarıyla birlikte tutuklandığını belirterek, iktidar yandaşlarının “FETÖ Borsası” üzerinden zengin edildiğini söyledi.

Davutoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazılı bir metin sunduğunu ve “Bütün ticari kaynak sağlayanların haksız kazançlarını hazineye devredin, kimse buradan rant elde etmesin halka dönsün, ihanet çetesini de cezalandırın” dediğini ifade etti.

ERDOĞAN’A AKIL VERMİŞ

Davutoğlu’nun açıklaması şöyle:

“AİHM’in aldığı karar neticesinde şunu söylemek istiyorum: Sayın Cumhurbaşkanı, 15 Temmuz’dan sonra çok doğru bir ifade kullanmıştı. Altı ibadet, ortası ticaret, üstü de ihanet. Ama o günden bu yana şu yaşandı: İbadet kısımları binlerce, on binlerce akrabalarıyla birlikte tutuklandı, hapse konuldu. Ticaret kısmı bir FETÖ borsası kuruldu. İktidar yandaşları o borsa üzerinden zengin edildi. İhanet aşamasındakiler de bazılarının yurt dışına gitmesine bazen göz yumuldu, bazen de onları desteklediklerini iddia ettikleri ülkelerle pasta kestiler. Olması gereken neydi? O zaman Sayın Cumhurbaşkanı’na yazılı bir metin de verdim. Dedim ki örgütün, FETÖ’nün niyeti açık, Kalabalıklar arasına sıkışmak istiyor, kaybolmak istiyor.


 

‘YANDAŞLARIN BORÇLARINI SİLDİLER’

Geniş kitlelerde böyle bir görüntü olmadan, bütün ticari kaynak sağlayanların haksız kazançlarını hazineye devredin, kimse buradan rant elde etmesin halka dönsün, ihanet çetesini de cezalandırın. İhanet çetesinin başının kardeşini büyükelçi yaptılar. FETÖ’nün en önemli isimlerinin borçlarını sildiler, malvarlıklarını bir yerlere aktardılar. Ama bu unutulmayacak. Biz 15 Temmuz şehitleri üzerinden kurulan saltanata da hesap soracağız, dış güçlerle işbirliği yapanlara da bu nedir diye soracağız.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com