Dayanışma kazandı: Sansür kalktı, ‘Kanun Hükmü’ Altın Portakal’a geri alındı

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde uygulanan sansür kararından geri adım atıldı. "Kanun Hükmü" adlı belgesel film, yarışma seçkisine geri alındı. Jüriden sonra, sansür girişimini protesto için festivale katılan 27 filmin yönetmen ve yapımcıları da çekilme kararı almıştı.

KRONOS 28 Eylül 2023 KÜLTÜR

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde belgesel seçkisinden çıkarılan ‘Kanun Hükmü’ filmine ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Festival Yönetimi adına yapılan açıklama ile film, festival seçkisine geri alındı.

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “22.09.2023 tarihinde yapılan duyuru ile 60. Antalya Altın Portakal Film Yarışması seçkisinden çıkarılan “Kanun Hükmü” adlı belgesele filimde yer alan kişi ile ilgili yarıgılama sürecinin devam etmediği tarafımızca belgelendiği için filmin yarışma seçkisine geri alınmasına karar verilmiştir” dedi.

Filmin yönetmeni Nejla Demirci ise açıklamayı, “KAZANDIK! Sinemamız, halkımız, Antalya, @AntalyaFF emekçileri el ele verdik ve demokrasi mücadelemizi KAZANDIK” ifadeleriyle değerlendirdi.

Kamuoyunun da yakından takip ettiği sansür girişimi büyüt tepki çekmişti. “Kanun Hükmü” belgeseline uygulanan sansür sonrası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde önce jüri daha sonra da yönetmenler çekilmişti.

YÖNETMEN DEMİRCİ DAVA AÇMIŞTI

60’ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndan çıkarılan “Kanun Hükmü” filminin yönetmeni Demirci, kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle, festivali düzenleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne dava açtı.


 

Antalya İdare Mahkemesi’ne sunulan dava dilekçesinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne 30 bin liralık manevi tazminat cezası verilmesi ve belgeselin seçkiden çıkarıldığı 22 Eylül’den itibaren tazminata faiz işletilmesi talep edildi.

NE OLMUŞTU?

Yönetmen Nejla Demirci, Kanun Hükmü/Decree başlıklı belgeselin Altın Portakal’da yarışma seçkisinden “yargı sürecinde” iddiasıyla çıkarılmasını protesto etti. Durumu “belgesel sinemaya karşı darbe” olarak niteleyen yönetmen, festival yönetimini suçladı.


 

Demirci, uygulamayı “hukuksuzluk” olarak niteleyerek, festival yönetimini sansürle suçladı. Sosyal medya hesabından açıklama yayımlauan Demirci, yaşananların “belgesel sinemaya bir darbe” olduğunu söyledi.

Kanun Hükmü/The Decree başlıklı belgeselin yönetmeni Demirci, açıklamada şunları kaydetti:

“Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamu görevinden çıkarılan doktor Yasemin ve öğretmen Engin’in ihraç sonrası gösterdikleri mücadeleyi anlatan KANUN HÜKMÜ/ THE DECREE belgeselimiz ani bir karar ile 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisinden kaldırıldı. Doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş hakkında kesinleşmiş herhangi bir yargılama söz konusu değilken festival mazeret olarak belgeselin bir karakterinin yargı sürecinde olduğunu iddia ediyor.

AYM’NİN TAZMİNAT KARARI

Belgeselimiz henüz yapım aşamasındayken yapımı yasaklanmış ve bu sebep ile yargıya başvurmuştuk. Nihayetinde AYM eserimi ifade özgürlüğü, bilim ve sanat özgürlüğü çerçevesinde değerlendirdi ve tarafıma tazminat ödenmesine karar verildi. Sinema faaliyetini topluma aktarmak için yola çıkmış bir festivalin 60. Yılında doğru olmayan ve dahi doğru olsa bile kendisini ilgilendirmeyen bir yargı süreci işten ayrılma işleminin hukuka aykırılığı ile ilgilidir.

Belgeselin konusu ise sivil direniş ve mücadele örneğidir. Mahkeme üzerinde belgesel filmin hiçbir baskı etkinliği yokken KHK ile öğretmeni işten çıkaran yönetimin fiili baskısı vardır. Filmin kaldırılma gerekçesi aldatmacadır, mahkemeyi etkileme potansiyeli mevcut iktidarda fazlasıyla vardır, filmler sadece toplumu bilgilendirme amaçlıdır.

Bu yaşanan hukuksuzluk, açık seçik sansürün muhatabı sanat özgürlüğünden yararlanması gereken Türkiye toplumudur. Hukuk, demokrasi isteyen Türkiye toplumu mağdur edilmiştir. Bu yaşanan Belgesel Sinemaya bir darbedir. Bunun sorumlusu Antalya Altın Portakal Film Festivalidir.”

ALTIN PORTAKAL NE DEMİŞTİ?

Yazılı açıklama yapan Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, Ulusal Belgesel Film Yarışması bölümüne seçilen “Kanun Hükmü” filminde yer alan kişinin yargı sürecinin devam ettiği saptadıklarını öne sürmüştü.

Yargı süreci bitene kadar filmin festivalden çıkarıldığı duyuran Boyacıoğlu, “Bu nedenle yargıya intikal etmiş bir konuda yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkilememek adına filmin bu yılki seçkiden çıkarılmasına karar verilmiştir. Biz; sinemanın bağımsızlığına, sanatçıların fikirlerini özgürce yansıtabilmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz. Belgeselde yer alan kişi ile ilgili yargı süreci tamamlandıktan sonra Film, Antalya’da gösterilecektir” demişti.

SEÇİCİ KURUL GÖREV BIRAKTI, YÖNETMENLER FİLMLERİNİ ÇEKTİ

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne katılan 27 filmin yönetmen ve yapımcıları ortak bildiri imzalamış, “Kanun Hükmü filmi, ulusal belgesel yarışmasındaki yerini alana dek filmlerimizle festivalde yer almayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi. Zeki Demirkubuz da filmi Hayat’ı Altın Portakal’dan çektiğini açıkladı.

Daha önce de Kanun Hükmü belgeselinin festival seçkisinden çıkarılmasına tepki olarak jüri üyeleri görev bırakmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com