Dedeoğulları katliamında tetikçi haricindeki tüm sanıklar tahliye edildi

Konya Meram’da Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledildiği saldırı dosyasında fail Mehmet Altun’un yeğeni İbrahim Keleş de tahliye edildi. Böylece katliama ilişkin tutuklana 13 kişiden 12’si tahliye edilmiş oldu. Davaya bakan hakimin “Araştırılmayan hususlar var” dediği iddia edildi.

KRONOS 20 Kasım 2021 GÜNDEM

Konya’nın Meram ilçesinde Karslı Dedeoğulları ailesinden 4’ü kadın 7 kişi 30 Temmuz 2021 tarihinde ırkçı saldırıda bulunan Mehmet Altun tarafından evlerinde katledilmişti. Katliam soruşturmasında aralarında Mehmet Altun’un da bulunduğu Keleş ve Çalık ailelerinden 13 kişi tutuklanmıştı.

Davada iddianamenin kabul edilmesinin ardından farklı tarihlerde dosya kapsamında 8 kişi tahliye edilmişti. İddianameye yapılan itiraz kapsamında 17 Kasım’da azmettirici olarak tutuklu yargılanan saldırgan Mehmet Altun’un kardeşi Ayşe Keleş, eşi Lütfi ve oğlu Ali Keleş’in de tahliyesine karar verilmişti. Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itiraz sonucunda bu kez de Altun’un yeğeni ve önceki gün tahliye edilen Ayşe Keleş’in oğlu İbrahim Keleş için de tahliye kararı verildi.

TAHLİYE SAYISI 12 OLDU

Davanın ilk duruşmasının görüleceği 14 Aralık’tan önce Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, dosyada “azmettirme” suçundan yargılanan toplam 12 kişi hakkında tahliye kararı verdi. Böylece katliam dosyasında yalnızca saldırgan Mehmet Altun tutuklu kaldı.


 

MAHKEME BAŞKANININ GEREKÇESİ: İDDİANAMEDE ARAŞTIRILMAYAN HUSUSLAR VAR

Tahliye kararına ilişkin Konya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi ile görüştüğünü ifade eden Dedeoğulları ailesinin avukatı Abdurrahman Karabulut ise Mezopotamya Ajansı’na yaptığı açıklamada “Başkanın bana söylediği gerekçe şu; ‘somut hiçbir delil yok, iddianame son derece zayıf, iddianamede yeterince araştırılmayan hususlar var.’ Hatta tutuklu bulunan İbrahim Keleş hakkında itiraz yapılmış olsaydı, onu da tahliye edeceğini söyledi. Bunu açık açık söyledi” ifadelerini kullandı.

Dün mahkeme başkanının ‘itiraz olsa tahliye edilirdi’ dediği tutuklu sanık İbrahim Keleş de tahliye edildi.

‘TETİKÇİ HARİCİNDE TÜM SANIKLAR TAHLİYE EDİLDİ’ 

Avukat Abdurrahman Karabulut, son tahliye üzerine sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Tetikçi haricinde tüm sanıklar tahliye edildi. 12 Mayıs saldırısı dosyasında iki, katliam dosyasında bir kişi olmak üzere toplamda üç tutuklu kaldı. Beş kardeşi, anne ve babası önce öldüresiye darp edilip sonra katledilen müvekkilimin yerine kendinizi koyup empati kurun.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com