DEM Partili belediye başkanına 22,5 yıla kadar hapis talebi

DEM Parti'nin Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

KRONOS 23 Mayıs 2024 GÜNDEM

Hakkari’de 2009-2013 yılları arasında “PKK/KCK ile bağlantılı oluşumlarda faaliyet gösterdikleri, taşlı ve molotofkokteylli saldırıları organize ettikleri” iddiasıyla haklarında dava açılan Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın da bulunduğu 13 kişinin yargılanması sürdü.

Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar katılmadı, avukatları salonda hazır bulundu.

AA’nın haberine göre duruşma savcı esas hakkındaki mütalaasında, sanıklar E.A ve F.D. hakkında çıkarılan yakalama kararının infaz edilememesi nedeniyle sanıklar yönünden dosyanın ayrılarak yargılamaya devam edilmesini istedi.

Sanık Akış’ın, “silahlı terör örgütünün yereldeki sözde yöneticisi” olarak faaliyetlerde bulunduğu iddia edilen mütalaada, Akış’ın aralarında bulunduğu 9 kişinin “silahlı terör örgütünü yönetmek”, 4 sanığın da “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Sanık avukatları mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere süre istedi.

5 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, duruşmayı 5 Haziran’a erteledi.

Akış ve diğer sanıklar hakkında 2009-2013 yılları arasında PKK/KCK ile bağlantılı oluşumlarda faaliyet gösterdikleri, taşlı ve molotofkokteylli saldırıları organize ettikleri iddiasıyla dava açılmıştı.

Akış, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde DEM Parti’den Hakkari Belediye Başkanı seçilmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com