“Demek ki dolar 8,80 TL’yi geçecek”

Berat Albayrak'ın Hazine Bakanlığı koltuğuna geçer geçmez ismini Yeni Ekonomi Programı (YEP) olarak değiştirdiği Orta Vadeli Program (OVP) geri döndü. İktisatçılar OVP'de yer alan tahminlerin gerçekçi olmadığını belirtirken, "Bu hedeflerin tutması mümkün değil." değerlendirmesinde bulundu.

KRONOS 06 Eylül 2021 EKONOMİ

Orta Vadeli Program’da (OVP) ortalama dolar/TL paritesi tahminleri iktisatçılar arasında tartışmaya yol açtı. Milli gelir (GSYİH) verilerinden yapılan hesaplamalara göre 2021 yılının ortalama dolar/TL kuru 8,30. Dolar/TL 2022’de ortalama 9,27, 2023’te ise 9,77, 2024’te 10,27 olacak.

OVP’de kur tahminlerine dair şahsi Twitter hesabında değerlendirmede bulunan Garanti BBVA Yatırım Direktörü Tufan Cömert, “Bu yıl USD/TRY ortalaması 8,30 alınmış. Sene başından bu yana ortalama 8,07. Bu durumda bugünden sonra kurun ortalamada 8,80 olması lazım.” ifadelerini kullandı.

“FAİZ ARTIŞINI UNUTUN, KESİN BİLGİ YAYALIM”

Kur tahminlerinin hayal ürünü olduğunu belirten Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt ise, “Orta Vadeli Program’da (OVP) 2021 yılı için ortalama #dolar/TL kuru tahmini 8,30. Demek ki Hazine ve Maliye Bakanlığı mevcut kur seviyesine göre en az yüzde 7 artış bekliyor. Dolayısıyla faiz artışını unutun, kesin bilgi yayalım.” değerlendirmesinde bulundu.


 

Dünya Gazetesi yazarı Alaattin Aktaş ise şunları kaydetti: “Dolarda dört ayın ortalaması 8,84 öngörüldüğüne göre düz mantıkla bu düzeyin en geç ekim sonunda oluşacağı söylenebilir. Bu da şimdiki 8,30’a göre iki ayda yüzde 6,5 artış anlamına gelir. Dolarda iki ayda yüzde 6,5 artış olacaksa faiz artışı hiç gündemde değil demektir.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com